Adana Ermenileri (1914-1918)
Armenians of Adana (1914-1918)
- Tez No: 206183
- Danışmanlar: PROF.DR. SADIK SARISAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Adana Ermenileri'nin 1914-1918 yılları arasındaki isyan ve faaliyetleriincelenmiştir. Adana'da uzun süredir hazırlıkları yapılan ilk Ermeni isyanı 1909 yılındagerçekleşmiştir. 1914 yılında Adana'daki Ermenilerin faaliyetleri devam etmiş olup,buradaki olaylar çalışmada ele alınmıştır. I. Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında Ermenilerinisyan ve faaliyetleri önlenemediği için 1915 yılında Tehcir Kanunu çıkarılmıştır.Çalışmanın sonucunda Adana'nın sevkiyat merkezi olarak önemli bir konumda olduğugörülmüştür. Ayrıca tehcir edilen Ermeniler için geri dönüş kararnamesi çıkartılmasıylada en fazla Ermeni nüfusunun toplandığı yerlerden birinin Adana olduğu tespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, rebels and activities of Adana Armenians between 1914 and1918 were studied. The first Armenian rebel which has been prepared for a long timetook place in 1909. Activities of Adana Armenians continued and these activities werediscussed in this paper. Because the Armenian rebels and activities couldn?t beprevented in the first years of the World War I., law of forced emigration was issued1915. It is obviously seen that the transportation center of Adana has a very importantposition. Besides, passing a descree of return for Armenians who were emigrated, it isstated that Adana is one of the places in which Armenian population is very high.