Fransız basını ve Türk-Ermeni meselesi
French press and the Turkish-Armenian problem
  1. Tez No: 140755
  2. Yazar: HİCABETTİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 529
Özet
ÖZET II.Meşrutiyet'in ilanı ile Osmanlı Devleti' nde mutlak monarşi yıkılmış ve anayasal monarşiye geçilmiş, sansür ve gizli ve polis lavedilmiş, ilân edilen genel afla hapishanelerden tutuklular serbest bırakılmış, çeteler teslim olmuş, sürgünler dönmüş, eski rejimin suiistimalci kadrolarından aziller, tasfiyeler, sürgünler, tutuklamalar ve hatta suikastler ile hesap sorulmuş ve de birlik ve ilerleme ideali ile bir yeniden yapılanma ve toparlanma dönemine girilmiştir. Osmanlı Devleti'nde Ermenilerin de içlerinde bulunduğu farklı milletler.sorunlarma çözüm umudu olan ILMeşrutiyet'i sağladığı gelişmelerden duydukları büyük sevinçle gerçek bir bayram havasında olan coşkulu kutlamalarla karşılamışlar ve geçmişi unutarak kardeşçe,dostça birbirlerini kucaklamışlardır. Hürriyet rejimine geçildikten kısa bir süre sonra seçimler yapılmış, Osmanlı Devleti' ndeki her milletin temsilcileri parlamentoya girerek sorunlarını en yüksek düzeyde çözme imkanını bulmuştur. Ve hürriyet kahramanı kabul edilen Genç Türkler rejimin yöneticiliği yerine bekçiliğini üstlenerek köşelerine çekilmişlerdir. Avrupa ve özellikle Fransa yakından izlediği II.Meşrutiyet'in ilanını sevinçle karşılamışsa da kısa bir süre içinde Osmanlı Devleti'nİn içişlerine müdahalede zorlanmaya başladığının farkına varmıştır. Çünki yeni rejimin bekçileri Genç Türkler teslimiyetçi değil, ülkelerinin milli çıkarlarını koruma konusunda hassastırlar. Osmanlı Devleti'nİn güçlü olmasını Makedonya' daki yayılmacılık politikaları için büyük bir engel gören Bulgaristan ve Yunanistan Osmanlı Devleti'nde anarşinin devamlılığından yana oldukları için gelişmelerden memnun olmamıştır. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu' nun Avrupa topraklarında Makedonya halkları ile Arnavutlar ve Asya topraklarında Ermeniler, Kürtler ve Araplar kendi özel çıkarları ve beklentileri doğrultusunda ajitasyonlarını kesmeyip sürdürmüşlerdir. Genç Türk politikası, ırk ve din farkı gözetilmeksizin bütün Osmanlıların aynı hak ve görevlere sahip olması, birlik ve ilerlemedir. Ancak Türkler dışında OsmanlıDevleti 'nde bütün milletler çoktan ayrılıkçılık rüzgârına kapılmışlardır. Irkların kardeşliği ve kanun önünde eşitliği ülküsünde olan Genç Türkleri bu ideallerinden dolayı II.Meşrutiyet'in ilanında alkışlayan Ermeniler, Meclis'te temsil hakkı kazanmış ve kabinelere bakanlarını sokmuş olmalarına karşın geleneksel millet sisteminde kendi yasalarına sahip olmaktan ve bağımsızlığa ya da ayrılıkçılığa giden bir politika izlemekten yanadırlar. Ve Dış Ermenilerin kışkırtması, Kürt saldırılarına karşı yeterince korunmamaları, Anadolu'da hüküm süren açlıkta mağduriyetlerine çözüm bulunmamış olması ve sıkıntılarının vaatlerle geçiştirilmesi gibi sebeplerle Ahrar Grubu içinde yakın zamana kadar kendilerine dost eli uzatmış olan İttihat ve Terakkicilere karşı cephe almışlardır. 1908 sonbaharında Avusturya-Macaristan Bosna - Hersek' i ve Yunanistan Grit'i ilhak etmiştir. Bulgaristan da bağımsızlığını ilân etmiştir. Osmanlı Devleti yeni bir devrimden çıktığı ve kaotik ve kritik bir dönem yaşadığı için askerî bakımdan bu tecavüzlere karşı koyacak güçten yoksundur. Kendine Meşrutiyet' e geçmesi dolayısıyla yakınlaşmış gözüken ve esasen Berlin Antlaşması ile de toprak bütünlüğüne güvence vermiş olan Avrupa'ya başvurmayı çare olarak görmüş ama Avrupa'nın cevabi tutumu Osmanlı Devleti 'ni yalnız bırakmak olmuştur. Bu şoktan sonra 13 Nisan 1909'da başkent İstanbul'da İttihatçılara ve yeni rejime karşı geliştirilen bir karşıdarbe Makedonya Ordusu tarafından askerî bir harekâtla bastırılmış, Abdülhamit düşürülmüş ve yerine Mehmet Reşat Sultanlığa getirilmiştir. Karşı darbeyle eş zamanlı olarak, Adana'da, Osmanlı Devleti'nin son uğradığı toprak kayıplarından cesaret alan Ermenilerin kışkırtmasıyla kanlı olaylar başlamış ve Doğu' da bazı bölgelere yayılmıştır. Başkent İstanbul'da yeni hükümet kurulduktan sonra bu olayların üzerine hem mağdurlara yardım hem suçluların yargılanması olarak gidilmiştir.“Beş Büyükler”Adana olaylarını çok geniş bir biçimde ve dokunaklı ifadelerle kamuoyuna aktarmıştır. Adana Ermeni olaylarından sonra Osmanlı Devleti iç siyasetinde sıkıyönetimler, iç ve dış borçlanmalar ve de Arnavutluk, Makedonya, Mezopotamya ve Kürdistan ayaklanmaları yaşanılmıştır. XIEkim 1912'de Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Karadağ Osmanlı Devleti' ne saldırmışlardır. Amaçlan Osmanlıları Avrupa topraklarından, Balkanlardan atmaktır. 23 Ocak 19I3'te İttihatçılar bir hükümet darbesinde bulunmuşlardır. Balkan Savaşları sonunda saldıran devletlerin birbirlerine düşmesinden istifade edilerek Edirne Temmuz 1913'de kurtarılabilinmiştir. Ancak Osmanlıların Avrupa'dan atılması ideali gerçekleşmiş ve sıra Avrupalılar için Ermeni Meselesi' ne gelmiştir. Ermeniler Osmanlı Devleti'nin iç ve dış sorunlarından istifade ederek Avrupa desteği ile Doğu Anadolu için Makedonya' daki reformların benzerlerini uzun bir süre dayattıktan sonra Osmanlı Devleti'ni 8 Şubat 1914'te bir ıslahat antlaşmasını imzalamak zorunda bırakmışlardır. Ne var ki Avrupa'da İttifak ve İtilâf Blokları arasında silâhlanma yarışı sıcak savaşa dönüşmüştür. Osmanlı Devleti, 1900'lerden itibaren Almanya'nın askerî ve ticarî etkisinde olması, İtilâf Devletleri safını katılma girişiminin red edilmesi sebebiyle önce tarafsızlığını ilân etmişse de sonra Alman kampına geçmiş ve de Ermeniler için kabul ettiği ıslahat antlaşmasını uygulamadan kaldırmıştır. Osmanlı Devleti'nin 23 Ekim 1914 baskın saldırısı ya da Rusya'nın 1 Kasım 19 14' teki genel saldırısıyla Birinci Dünya Savaşı' na girmesi üzerine Ermeniler 800 yıl birlikte barış içinde yaşadıkları Türklere ihanet ederek galip çıkacaklarına ve kendilerine bağımsız bir devlet sağlayacaklarına inandıkları İtilâf Kampı'nda büyük bir sadakatle yer almışlar ve bu kampın üyesi devletlerle tam bir iş birliğine gitmişlerdir. Osmanlıların, Rus ve Ermenilerle savaşları 3 yıl 50 gün sürmüştür. Trabzon - Kızılırmak - Adana çizgisinde bağımsız Büyük Ermenistan kurmak amacında olan Ermeniler kendilerine bağımsızlık vereceklerine inandıkları Rus ordusuna her türlü yardımda bulunmuşlar ve askeri başarılarında büyük rol oynamışlardır. Osmanlı ordusundan firar ederek Rus ordusuna katılmışlar ve cephede heryerde Ruslara istihbari bilgiler vermişler, Ermeni gönüllü alayları kurmuşlar ve bunlarla Rus XIIordusuna öncülük ve casusluk yapmışlar ve savunmasız Türk - Müslüman sivil halka soykırım, yağma, talan, tecavüzde bulunmuşlar, birçok yerde isyanlar çıkartmışlar ve de baskın ve sabotajlarla Osmanlı ordusunu cephe gerisinde arkadan vurmaya çalışmışlardır. Türkler anavatanlarım Rus işgaline karşı koruma mücadelelerinde Ermenilerin bu ihanetlerinden çok güç durumda kalmışlar ve askeri nedenlerle Nisan - Mayıs 1915'te aldıkları kararlar doğrultusunda savaş bölgelerine yakın yerlerdeki Ermenileri güney bölgelerine yerleştirmişlerdir. Bu göç uygulaması sırasında Ermenilerin can, mal ve namus güvenlikleri ve de yolculuk, yiyecek ve konut ihtiyaçları için gereken bütün tedbirleri almıştır. Fransız basını konuda büyük bir protesto kampanyası açmış ve haberlerinde Ermenileri saldırganken mazlum, Türkleri de mazlumken saldırgan göstermiş, Ermenilerin aleyhine bir tek kelime geçmemiştir. Rus Devrimi'inden sonra Rus askerleri cephelerden çekilince ve Osmanlılar Ruslarla 18 Aralık 1917'de ateşkes imzalayınca bu kez Ermeniler tek başlarına Doğu Anadolu'yu istilâya kalkışmışlar ve büyük bir kırım yapmışlardır. Bu istilâ, 18 Aralık 1917 - 30 Ekim 1918 tarihleri arasında sürmüş olan bir Osmanlı - Ermeni Savaşına yol açmıştır. Bu savaş sırasında Osmanlı Ordusu önce Doğu Anadolu'yu Baku'ya kadar Ermeni işgalinden kurtarmışsa da sonra İtilâf Bloku'nun savaşta üstün konuma geçmesi nedeniyle geri çekilmiştir. Bazı hükümleri lehlerinde kaleme alınmış olan Mondros Ateşkes Antlaşması ile Ermeni propagandası tırmanışa geçmiştir. Ermeniler İtilâf Devletlerinden kendilerine verdikleri sözleri tutmalarını istemişlerdir. Gerçekte ise İtilâf Devletlerinin savaş öncesi ve savaş sırasında imzaladıları gizli antlaşmalarda Ermenilere ayrılmış bir pay yoktur... Ermeniler hem Doğu' da hem Güney ve Güneydoğu' da da Fransa ile birlikte 1918 Aralık'ında ve 1919 yılında Türklere karşı savaşmışlar, Müslüman Türk yerleşim merkezlerine baskınlarda, yağma, ırza tecavüz, işkence ama Özellikle XIIIkatliamlarda bulunmuşlardır. Amaçlan bölgeyi Türklerden temizleyerek tamamen Ermenileştirmektir. Öte yandan Paris Barış Konferansında da üye olarak kabul edilmek için gösterdikleri bütün çabalar ancak dinlenilmeleriyle sonuçlanmıştır. Kurtuluş Savaşı mücadelelerine Türkler zorunlu olarak Ermenilerden başlamışlardır. Doğu Anadolu'da Ermeni istilâsı ve kırımı 28 Eylül Türk karşı saldırılarıyla püskürtülmüş ve Gümrü Anlaşması ile Doğu Anadolu itibariyle Ermeni meselesi çözümlenmiştir. Bu ara Sevr Anlaşması imzalanılmışsa da Türk milliyetçileri tarafından hiç önemsenilmemiş ve kurtuluş mücadelelerine kendilerini daha fazla vermelerine yol açmıştır. Kilikya cephesinde Türkler Fransız ve Ermenileri yenmişler ve Fransızları bölgeyi boşaltmak zorunda bırakmışlardır. 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Anlaşması ile Ermeni meselesi Güney ve Güneydoğu Anadolu olarak kapanmıştır. İşgal boyunca yaptıkları insan hayaline sığmayan mezalimleri sebebiyle paniğe kapılan Ermeniler kitleler halinde Kilikya' dan Suriye'deki Fransa işgal bölgesine göçmüşlerdir. Ayastefanos ve Berlin Anlaşmaları ile Avrupa'nın diplomatik gündemine oturtulmuş olan ve Osmanlı Devleti'nin son 50 yılına damgasını vuran ve çöküşünde de önemli bir faktör oluşturan Ermeni meselesi yapılan savaşlarla Türkiye'nin doğusu ve güneyi itibariyle çözümlenildikten sonra Türkiye'nin kaderini belirlemek için toplanan Lozan Barış görüşmeleri sırasında yeniden gündeme getirilmek istenmiştir. Ermeniler durumu lehlerine çevirebilmek, en azından Osmanlı topraklarında kendilerine milli bir yurt edinebilmek için canla başla çalışmışlarsa da Türk delegasyonunun masa başı zaferleriyle hüsrana uğramışlar ve Lozan Barış Anlaşması'nda isim olarak bile geçmemişlerdir. Lozan Barış Anlaşması'nda Ermenilerin“Azınlık Hakları”genel başlığında yeni Türk kodlarına tabiyetlerine karar verilmiş ve Ermeni Meselesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısından bir problem olmaktan çıkarılmıştır. XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the declaration of The Second Constitutional Monarchy, the autocracy was come to an end for The Ottoman Empire and the constitutional monarchy began,censorship and secret and police was abolished. The guilties were released with the general amnesty that was declared and gangs submitted and exiles returned.lt was called to account from the staff of the former regime who misused by means of dismissals,refinings,exiles,arrests and even with assassinations.The term of the new constitution began with ideal of union and improvement. The different nations in which The Armenians were,in The Ottoman Empire, welcomed The Second Constitutional Monarchy which was the hope for their problems and solution, with the big gladness for its developments and ebullient celebrations which were like real festivals and they forgot the past and embraced each other brotherly and fraternally. After a short period of time with the liberty regime,the elections were done and every representative of nations in The Ottoman Empire found opportunity for solution of their problems in highest level by means of join to the parliament and Young Turks who were the liberty hero, undertook protection of the regime instead of its administration and they withdrew from the center of the stage. Europe and especially France welcomed The Second Contitutional Monarchy that she observed closely but in the short period of time.she noticed that she strained about her interference to internal affairs of The Ottoman Empire.Because Young Turks who were the guards of the new regime,weren't defender of submission but they were sensitive about protect their countries national benefits. Bulgaria and Greece which considered the power of The Ottoman Empire,a biggest obstruction for the policy of imperialism in Macedonia,weren't satisfy from developments because of their defense the anarchy in The Ottoman Empire.Besides, XVin the European lands of The Ottoman Empire,Macedonia nations and Albaniansjn the Asian lands,Armenians, Kurds and Arab continued their agitation in the direction of their own benefits and expectations. Young Turk Policy were unity and progress and possession of the,same justice and duties without racism and difference of religion.But exception of Turks,in The Ottoman Empire,all nations already carried away to differentiation wind.Armenians that applaud Young Turks in declaration of The Second Constitutional Monarchy for thier ideals of fraternity of races and equality legally,despite the fact that they acquired justice of representation in the Turkish Grand National Assembly and admitted their ministers to cabinets, they support following the policy for independence and differentiation and possession to their own laws in system of traditional nation and they opposed to the group of union and advancement which gave hand to them friendly in a short time in Ahrar Group with reasons like the provocation of the foreign Armenians and that they weren't protected against the attacts of Kurds and that it weren't found any solution their unjust treatment about the famine that reigned in Anatolia and to pass over their problems. In 1908,Austria-Hungary annexed Bosnia-Herzegovina and Greece anexed Crete. Also Bulgaria declared her independence.The Ottoman Empire was deprived of power to oppose to that attacks from the point of military because of the fact that she come from the new revolution and she lived a critical term in chaos. She considered solution to apply to Europe that seem to became closer to her about passing to constitutional monarchy and that gave guarantee about wholeness of land with the agreement of Berlin but Europe's attitude was to leave alone The Ottoman Empire. After this shock,in 13 April 1909,in Capital Istanbul,the opposite coup that developed against to the new regime and to the member of the Commitee for Union and Progress, was suppressed by the Army of Makedonia with a military XVIoperation, Abdulhamit was overthrown and instead of him,Mehmet Reşad was brought for sultanship. The bloody events began that was synchronic with opposite croup,with provocation of Armenians which took courage of recent lost lands of The Ottoman Empire in Adana and spred out to the regions in east.In Capital Istanbul,it was interested with this events insistently for judge of guilties after the foundation of the new government. After the evets of Armenian and Adana, marital laws were experienced in interior policy of The Otoman Empire and interior and exterior debts and rebellions in Albanian,Macedonia and Kurdish experienced. In October 1912,Serbia,Bulgaria,Greece and Montenegro attacted to The Ottoman Empire.Their goal was to expel Ottomans from the lands of Europe and the Balkans.In January 1913,member of the Commitee for Union and Progress did the a coup de'tad. Edirne can be saved in 1913,by means of benefit that governments which disposed to attack after the Balkan Wars.The ideal of For Europe,the time was for Armenian matter. Armenians appeared in the Entetre Camp which they believed that it would provide them an independent government with big loyalty and they believed that they would end up the victor in the war and they betrayed to Turks that they lived with them 800 years in peace and they went into a complete cooperation with the governments which were member of the Camp The war of The Ottomans with Russia and Armenians continued 3 years and 50 days.Armenians did any aid for Russian Army which they believed that it would give them independence in line of Trabzon-Kizihrmak with goal of establishment of Big Independence Armenian Government and they played a big part for Russian Army's success.They escaped from the Ottoman Army and joined to Russian Army and they gave information to Russians in everywhere and in fronts,they established XVIIArmenian volunteer regiments and with this,they did initiator of Russian Army and espionage and genocide,looting and pillage and aggression to public.They rebelled in a lot of places and they tried to stab in the back the Ottoman Army in back front with sabotages. Turks went into very difficult situation because of the betrayal of Armenians in their struggle for defence of their homeland against the Russias occupation and in the direction of their decisions in April-May 1915 for military reasons,they placed Armenians which close to war regions to south regions.During the applying this immigration,they took measures for Armenians life.property and honor and their needs for food and residence.The press of France started a big protest campaign in this matter and in spite of Armenians aggressiveness,they showed to be oppressed and inspite of Turks innocence,they showed to be aggressive and it wasn't passed any word against Armenians in the news. After the Russian revolution when the Russian Army withdrew from fronts and when The Ottomans signed truce agreement with Russians in 18 December 1917,Armenians tried to attack to East Anatolia of their own and did a big genocide.This invasion caused an Ottoman- Armenian War that led between 18 December 1918 and 30 October 1918. During this war,even the Ottoman Army saved first East Anatolia to Baku from occupation of Armenians and then withdrew because the Bloke of Entetre came into the advantegous situation. The Armenian propoganda began to advance with treaty of Mondros Truce which some judgments put down on paper.Armenians wanted from the entetre Powers to keep their words.Their reason was that there weren't any share for them in treaties that the entetre Powers were signed before and after the war. Armenians battled even in East and South and South East with France in December 1918 and 1919 against Turks.They did in their attacks to centers of XVIIIresidence of muslim Turks,plundering,rape,torture and they did massacres especially.Their goal was to make this region completely Armenian and to clean this region from Turks.At the same time,all their effort to be accepted to Paris Peace Conference as a member, concluded only that they listened. In the struggle of the Turkish War of Independence,Turks began with Armenians obligatory.Armenian occupation and massacre in East Anatolia repulsed with opposite powers of Turks in 28 September and Armenian matter was solved with treaty of Gümrü and by means of East Anatolia. Meanwhile,even the treaty of Sevr was signed,it wasn't considered much by Turk nationalists and it caused that they gave themselves much in the struggle of The Turkish War of Independence. Turks overcame France and Armenian in Kilikya front and forced France to empty the region. Armenian matter was finished as South and South East with treaty of Ankara dated 20 October 1921. Armenians that paniced because of their atrocities which can't imagine any person during the occupation.immigrated as the masses from Kilikya to occupation region of France. Armenian matter which became a current diplomatic issue of Europe with Ayastefanos and Berlin treaty and influenced to recent 50 years of the Ottoman Empire and formed important factor in her collapse,was wanted to become a current issue again after it was solved as east and south of Turkey during