Lykia ve Pamphylia'nın Latince ve Latince - Yunanca çift dilli yazıtları ışığında Romalılaşma süreci
The Romanisation process in the light of Latin and Latin - Greek bilingual inscriptions of Lycia and Pamphylia.
  1. Tez No: 206329
  2. Yazar: GÜRAY ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENCER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
vÖZETİ. S. 1 ve 3. yüzyıllar arasında Küçük Asya'nın genelinde olduğu gibi Lykia vePamphylia kentlerinde de yoğun bir Romalılaşma süreci yaşanmıştır. İ.Ö. 1. yüzyılbaşlarından itibaren Cilicia Eyaleti'nin kurulması ve bölgedeki korsan eylemlerinin sonaerdirilmesinin ardından Pamphylia bölgesine veteranii ve tacirlerden oluşan İtalikleryerleşmiştir. İ.S. 43 yılında Lycia Eyaleti'nin kurulmasının ardından yerli halkın ilerigelen ailelerine Roma vatandaşlık hakkı verilerek sistemli bir Romalılaştırma politikasıyürütülmüştür. İmparatorluk çağı ile başlayan Pax Romana, getirdiği huzur ve güvenduygusu ile söz konusu Romalılaşma sürecini hızlandırmıştır.Bu çalışmanın amacı Eskiçağ'da Akdeniz üzerinde hakimiyet kurmak için askeri veticari açılardan son derece stratejik bölgeler olan Lykia ve Pamphylia'da bugüne kadar elegeçmiş Latince ve Latince -Yunanca çift dilli yazıtların geniş bir literatür taraması veyüzey araştırması sonucunda bir araya getirilmesi, incelenmesi, bölge ve türlerine göresınıflandırılarak bir katalog oluşturulmasıdır. Bu yazıtların incelenmesi sayesinde sözkonusu bölgelerdeki Romalılaşma sürecine de bir açıklık getirilmesi amaçlanmaktadır.Oluşturulan katalog, Lykia ve Pamphylia'da İ. S. 1. yüzyılda başlayan Romalılaşmasüreci, Roma vatandaşı statüsüne geçen yerli ailelerin toplumda kazandıkları öncelikler veoynadıkları roller, bölgelerde Romalı nüfusun dağılımı ve yaşayışları, Romaİmparatorluğu'nun söz konusu bölgelerdeki kolonileştirme hareketleri ve eyalet yapısı ileilgili çalışmalara kaynak oluşturabilecek niteliktedir. Çalışmada Latince'nin kullanıldığıbölgelerin tespiti amacıyla her iki bölge, kentlere ayrılarak incelenmiştir. Kentlersıralanırken batıdan doğuya doğru bir sıralama izlenmeye çalışılmıştır. Her kente aityazıtlar türlerine göre sınıflandırılmış ve bu sınıflandırma içerisinde yazıtlarınolabildiğince kronolojik olarak sıralanmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
viSUMMARYThe Romanisation process in the light of Latin and Latin-Greek bilingualinscriptions of Lycia and Pamphylia.Between the 1st and 3rd centuries A.D. a process of Romanisation occurs in the citiesof Lycia and Pamphylia as in the whole Asia Minor. After the Province of Ciliciainstituted in the 1st century B.C. and the actions of pirates in the region are suppressed,Italici of veterani and merchants settled in Pamphylia while Lycia is still independent,and after the Province of Lycia is instituted in the age of Claudius in A.D. 43 a policy ofRomanisation applied by giving Roman citizenship to prominent Lycian families. PaxRomana, which was constituted in the imperial age, accelerated the process ofRomanisation.The aim of this work is to search the books and articles for Latin and the Latin -Greek bilingual inscriptions which are determined up to year 2005 and gather them as acatalogue by regional and typical classification after reexamination. The process ofRomanisation in Lycia and Pamphylia is to be understood better by reexamining theseinscriptions. The catalogue will be a written source for the further researches on processof Romanisation which had occured in Lycia and Pamphylia, the privileges of nativefamilies who had got the Roman citizenship, distribution of the Roman emigrants in theregions, the colonization policy and the provincial administration of the Roman Empire.In this catalogue the inscriptions of Lycia and Pamphylia are classified by ancient cities insequence from west to east and the type of inscriptions in chronological order todetermine where, when and in which type of inscriptions the Latin Language is prevalent.