Din ve vicdan özgürlüğü ve Laiklik bağlamında üniversitelerde türban sorunu
The head scarf problem in universities in the context of secularism and liberty of conscience
  1. Tez No: 206392
  2. Yazar: İLKAY OKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZETBu tezde türban takan kız öğrencilerin üniversitelere alınmaması uygulaması insanhakları açısından incelenmektedir.Bu nedenle ilk olarak Laiklik ilkesine değinilmiş, özgürlük ve insan hakları ilişkisiincelenmiş, daha sonra din özgürlüğü ele alınmıştır. Son olarak da türbanın din özgürlüğükapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği incelenmiştir.Sağlıklı bir sonuca ulaşılması için, konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yanı sıra,uygulamaya ve özellikle yasaların yorumlanması açısından Anayasa Mahkemesi kararlarınayer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Head Scarf Problem In Universities In The Contexts of Secularism and Liberty ofConscience is exemined in this thesis. Known as the entrence of Female students who wearshead scarves to universities is forbidden in Turkey.In this thesis this prohibition is exemined in the context of human rightsFirst of all secularsim is summarised, then the contact between liberty and humanrights is exemined. At the end of the study head scarf problem is argued.