Foreign direct investment in developing economies and turkey; the role of institutions
Gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de yabancı sermaye yatırımları; kurumların rolü
- Tez No: 206493
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Tarih, Econometrics, Economics, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde Doktora derecesi için Devrim Dumludağ tarafından Ağustos 2007'de teslim edilen tezin kısa özeti Başlık: Gelişmekte Olan Ülkelerde ve Türkiye'de Yabancı Sermaye Yatırımları : Kurumların Rolü Bu tezin amacı gelişmekte olan ülkelerde Yabancı Sermaye Yatırımlarının belirleyicileri arasında kurumsal değişkenlerin rolünü incelemektir. Makroekonomik ve kurumsal değişkenlerle Yabancı Sermaye Yatırımları arasındaki ilişkiyi analiz etmek üzere, öncelikle, gelişmekte olan ülkelerde panel data analizi uygulanmıştır. Daha sonra, Türkiye'de faaliyette bulunan 52 yabancı sermayeli firma yöneticisinden sağlanan anket sonuçları ile kurumsal değişkenlerin Yabancı Sermaye Yatırımları üzerindeki etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An abstract of the Dissertation of Devrim Dumludağ for the degree of Doctor of Philosophy from the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken September 2007 Title : Foreign Direct Investment in Developing Countries : The Role of Institutions The aim of this dissertation is to investigate the relationship among foreign direct investment and institutions in developing countries. In this dissertation I examine the role of macroeconomic variables and institutions as determinants of foreign direct investment flows by applying panel data regressions in developing economies. In addition, I apply a questionnaire survey to the executives of 52 multinational corporations operating in Turkey in order to reveal the impact of institutional variables on foreign direct investment.