The impact of TÜSİAD on the European Union Relations of Turkey
TÜSİAD'in Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkisi
- Tez No: 206494
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BABUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Economics, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Türk dıs politikasının aktörlerinden olan bir sivil toplum örgütü olarak TÜSAD'ın 90'lı yılların ortalarından itibaren Türkiye ile Avrupa Birligi arasındaki iliskilere etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Soguk savas sisteminin dagılmasının ardından degisen uluslararası sistem baglamında dönüsüm geçiren dıs politika meseleleri, sivil toplum örgütlerinin aynı süreçte degisen ve artan rolleriyle birlikte ele alınmıstır. Tez aynı zamanda Türkiye'de devlet ve isadamları arasındaki iliskinin gelisimiyle ilgili bir tarihsel arka plan sunmaktadır. Yukarıda özetlenen teorik ve tarihsel arka plana dayanarak, tez TÜSAD'ın örgütsel özelliklerini, üyelik politikalarını ve kurulus ilkelerini analiz etmektedir. Açıga çıkarılan örgütsel yapıyla birlikte TÜSAD'ın Avrupa Birligi yolundaki faaliyetleri ayrıntılarıyla anlatılmakta ve örgütün sürece ülke içindeki ve ülke dısındaki etkileri tezin içinde sunulmaktadır. Ayrıca tez TÜSAD'ın Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne üyeligi için bu denli etkin sekilde faaliyet göstermesinin arkasında yatan ekonomik nedenleri de büyüme ve dıs ticaret verilerini baz alarak içermistir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines TÜSAD and its impact on Turkey-EU relations as a civil society organization, which is an actor of foreign policy for a decade starting from the mid 90s. The changing foreign political issues in the context of the changing international system after the collapse of the Cold War system is analyzed together with the changing and increasing roles of the civil society organizations during the period. The thesis also presents a historical background for the development of the relations between the Turkish state and businessmen. Based on the theoretical and historical background summarized above, the thesis analyzes the organizational characteristics of TÜSAD, its membership policy and its foundation principles. With the explained organizational structure, the activities of TÜSAD, on the path to the EU are described in detail and its impacts both abroad and inside the country are presented within the text. Moreover, the text includes economic data that has given the motive to TÜSAD to be so active for the membership of Turkey to the EU, based on the growth and foreign trade data.