The Black Sea region: An analysis of regional politics and cooperation in the post cold war era
Karadeniz bölgesi: Soğuk savaş sonrası dönemde bölgesel siyaset ve işbirliği
- Tez No: 206512
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BABUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalısma, Soguk Savas sonrasında Karadeniz'e yönelik bölgesel politikaların uluslararası iliskiler açısından kapsamlı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Bu tezin hedefleri arasında, Soguk Savas sonrasında Karadeniz bölgesi politikalarını incelemenin yanı sıra, mevcut gelismeleri analiz etmek ve Türkiye, Rusya, AB ve ABD gibi aktörlerin pozisyonlarını ortaya koymak bulunmaktadır. Güvenlik baslıgı altında donmus ihtilaflara ve literatürde yeni güvenlik tehditleri olarak tanımlanan kavramlara odaklanılmakta, bölgedeki enerji politikaları ve demokratiklesme hareketleri incelenmektedir. Ayrıca, tek kapsamlı bölgesel isbirligi örgütü olan Karadeniz Ekonomik sbirligi Teskilatı'na (KE) yer verilmekte ve bu örgüt bünyesinde gerçeklestirilmekte olan isbirligine deginilmektedir. Karadeniz'in artmakta olan küresel önemi sebebiyle, bölgeye uluslararası aktörlerin ilgisi yogunlasmaktadır. Bu dogrultuda, tez, AB'nin ve ABD'nin bölgeye yönelik degisen politikalarını incelemekte ve bölge ülkelerinin bu küresel aktörlerin politikalarına karsı pozisyonlarını degerlendirmektedir. ncelenen bu konularla birlikte, ekonomik etkilesim, güvenlik, enerji ve demokratiklesmeye yönelik olarak isbirliginden dogan fırsatlar degerlendirilmektedir. Bu baglamda, bölgeyle ilgili temel aktörlerin rolleri ve KE'nin bu konulara yönelik potansiyeli göz önünde bulundurulmaktadır. Tüm bu incelemelerden ve degerlendirmelerden yola çıkılarak, bölgesel isbirligini güçlendirme imkânının var oldugu ancak bu amaca ulasılabilmesi için tüm aktörlerin olumlu bir yaklasım sergileyerek yapıcı politikalar olusturmaları gerektigi sonucuna ulasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of the regional politics in the Black Sea region in the post Cold War era from an international relations perspective. The objective of the thesis is to analyze the politics of the Black Sea in the post Cold War era, evaluate the current developments, and reflect the positions of the main actors such as Turkey, Russia, the EU, and the USA. The most important issues that pertain to the region are evaluated. In this context, the study concentrates on frozen conflicts and the new security threats (NTSs) and analyzes energy politics and democratization movements in the region, and the regional cooperation organization, namely the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC). The thesis investigates the areas in which fruitful cooperation has been taking place within the mandate of the BSEC. The increasing global importance of the Black Sea draws the attention of major international actors towards the region. The study puts special emphasis on the EU?s and the USA?s changing policies toward the region and evaluates the regional countries? reactions to these global actors. The study investigates the cooperation opportunities regarding economic interaction, security, energy, and democratization. In this context, the major actors? roles and the BSEC?s potential with respect to these issues are considered. The thesis concludes that the potential to deepen regional cooperation exists; however, in order to realize this, all of the involved actors should assume positive approaches and follow constructive policies.