Duygusal zekanın örgütsel iletişim üzerindeki etkileri ve bir araştırma
The effects of emotional qualty on organisatioanal communication and a research
  1. Tez No: 206513
  2. Yazar: BURCU HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN YILDIRIM, DR. BİRGÜL ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısma ile duygusal zekanın iletisimin etkinligine etki eden faktörleri belirlenmeye çalısılmıstır. Bu çerçevede Yüksek ögretim kurumlarındaki bireylerin duygusal zeka yetkinlikleri ile örgütsel iletisimden algıları arasındaki iliskisi incelenmistir. Çalısanların duygusal zeka yetkinlikleri ile örgütsel iletisim arasındaki iliski de ayrıca ortaya konulmustur. Bu yönüyle yapılan çalısma, örgütlerin iletisimlerinin etkinligini saglamaları açısından faydalı olabilecek bulgular sunmaktadır Bu çalısmanın ampirik sonucu olarak Örgütsel iletisimin etkinligi ile duygusal zeka arasında dogrusal bir iliski oldugu ortaya konulmaktadır. Çalısanlar arası iletisim incelendiginde; arastırmaya katılan çalısanların duygusal zeka becerileri, duygularının farkında olması, duygularını yönetmesi, sosyal farkındalıgı, sosyal becerileri ile çalısma arkadaslarıyla kurdugu iletisim arasındaki bag ortaya ortaya konulmustur.Yapılan arastırma ile yöneticiler ve çalısanlar arası iletisim incelendiginde; Arastırmaya katılan çalısanların duygusal zeka becerileri, duygularının farkında olması, duygularını yönetmesi, sosyal farkındalıgı, sosyal becerileri ile yöneticileri ile kurdukları iletisim arasındaki bag hipotezler aracılıgı ile ayrıca ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
This study aims to locate out intact factors of Emotional Quality, which influence the way of effective communication. In this context, at Higher Education Institutes the tie among workers? Emotional Quality competencies and organizational communication awareness has been examined. Moreover, the study underlines the fact that workers? intelligence competencies and organizational communication have smilar boundaries.This research indicates also that there is high level of dependency between effectiveness of organizational communication and Emotional Quality(EQ) As communication among workers examined; there is a strong tie between applicant?s communicatin efforts with his/her colleques and his/her skills of emotional quality, managing and being aware of emotions, social awareness, social abilities.As communication among workers and managers examined;; there is a strong tie between applicant?s communicatin efforts with his/her managers and his/her skills of emotional quality, managing and being aware of emotions, social awareness, social abilities