Kurtuluş Savaşı döneminde denizcilik faaliyetleri
Naval activities during the war of independence
  1. Tez No: 206546
  2. Yazar: SERDAR HÜSEYİN SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
KURTULUŞ SAVAŞI DÖNEM NDE DEN ZC L K FAAL YETLERSERDAR HÜSEY N SAYARÖZETBu çalışmada 1919-1923 yılları arasında süren Türk Kurtuluş Savaşı'nda denizharekatı ve Türk denizcilerinin gerçekleştirdiği faaliyetler incelenmiştir. MondrosAteşkesi'nden başlayıp Lozan Antlaşması'na kadar devam eden süreç denizcilik faaliyetleriaçısından kronolojik sıraya uygun olarak verilmiş ve deniz harekatı kara harekatı ile eşzamanlı olarak açıklanmıştır. Araştırmanın sonunda Anadolu Donanması'nın kara harekatınalojistik olarak önemli bir destek sağladığı ve Türk Kurtuluş Savaşı'nın zafere ulaşmasında paysahibi olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Naval ActivitiesDuring the War of IndependenceSERDAR HÜSEY N SAYARABSTRACTIn this study, naval operations and activities of Turkısh seamen during the War ofIndependence occuring between 1919 and 1923 have been examined. The process startingwith Armistice of Mondros and lasting up to Treaty of Lausanne has been givenchronologically from the angle of naval activities and sea operations are describedsynchronously with the ground operations. This study concludes with the judgement thatAnatolian Fleet gave a very important logistics support to the Army and took its part in thevictory gained at the end of Turkish War of Independence.