Türk sosyolojisinde yerelci yaklaşımlar: Baykan Sezer örneği
Local approaches in Turkish sociology: The example of Baykan Sezer
- Tez No: 206653
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAZHAR BAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
TÜRK SOSYOLOJ S NDE YERELC YAKLAŞIMLAR-BAYKAN SEZER ÖRNEĞ -MEHMET CAS M CEYLANÖZETTürk sosyoloji çevrelerinde uzunca bir süreden beri tartışılan konulardan birinide Türk sosyolojisinde yerellik çabası ve bunun olabilirliği üzerine cereyan edentartışmalar oluşturur.19. yüzyılda Batı'da yaşanan toplumsal problemlere bir çözüm getirme ümidi ileortaya çıkan sosyoloji, fazla bir gecikmeye uğramadan hemen hemen aynı zamandayurdumuzda aydınlarımız tarafından yakından takip edilmiş ve tanıtılmıştır.Toplumumuzun sosyoloji ile tanıştığı bu dönem aynı zamanda çok büyük karışıklıklarınyaşandığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde, Osmanlı'nın içinde bulunduğu olumsuzdurumlardan kurtulabilmesinin en uygun yolu olarak çeşitli çevrelerden bir takımkurtuluş reçeteleri sunuluyor ve hangi reçetenin daha etkili olacağı yönündekitartışmalarda derin görüş ayrılıkları yaşanıyordu. Bu bakımdan ülkemizde sosyolojinin,yaşanan toplumsal problemlere çözüm getireceğine duyulan inanç noktasında Batı'nınsosyolojiden beklentilerine paralel bir benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.Sosyolojinin bizim toplumsal sorunlarımıza da çözüm bulacağı yolundaki inanç,Batı'nın kendi toplumsal özelliklerine göre geliştirdiği sosyolojik anlayışlarınyurdumuza olduğu gibi ithaline neden olmuştur. Oysa bizim toplumsal dinamiklerimiz,Batı'dakiyle tıpa tıp aynı özellikleri taşımaz, hatta büyük farklılıklar gösterir. Bizimkendi toplumsal dinamiklerimizden hareketle bizim tarihi ve toplumsal gerçeklerimizeuygun bir Türk sosyolojisine ihtiyaç vardır.Bu çalışmada, bir Türk sosyolojisi kurma yolunda büyük çabalar sarf eden vetoplumsal sorunlarımızla ilgili çok yerinde tespit ve çözüm önerileri sunansosyologumuz, Baykan Sezer'in sosyolojik düşüncelerine yer verilmek istenmiştir.I
Özet (Çeviri)
LOCAL APPROACHES IN TURKISH SOCIOLOGY-THE EXAMPLE OF BAYKAN SEZER-MEHMET CAS M CEYLANABSTRACTIn Turkısh sociology surroundings for a long time, one of the topics that isdiscussed forms localness effort and arguments tahat is around probblity of this.In 19, century sociology wanted to analyze social problems that is lived inWestern. So nearlyin the same time the sociology is followed at close range andpresented without being delayed in our country by our intellectual people. At the timethey met the sociology our sociaty met great disorders at the same time. To rescueOttoman Empire from those negative sitvations a lot of release recipes were presentedas the most suitable methods by differend surroundings.And in that time deepdifferences of opinon were living about which recipe is more effective in thosematters.From this point of view we can say that in our country the faith about sociologythat it will analyze the social problems resembles the Western?s sociogial expectations.The faith tahat sociology will analyze our social problems too caused that theWestern?s sociology opinion was imported to our country without a change where asour social dynamics don?t have same charaeterictics withWest?s even they are diffirentfrom each other in many ways.From the point of wiew of our social dynamics we need aTurkısh sociology that suits our historical and social realities.In this study it is wanted to take place of the opinions of Turkısh sociologyBaykan Sezer who give great effonts to foynt Turkısh sociology and give real aprovesand offers solytions to our social problems.II