Bilişim suçları ve Türk hukuk sistemindeki yeri
Informatics crimes and the case of in the Turk law system
- Tez No: 206654
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETBilişim Suçları; her türlü teknolojinin kullandığı araçlarla işlenen suçlardır.Bunların içerisine; bilgisayar, Internet, Pos makineleri, cep telefonları gibi teknolojikcihazları sayabiliriz. Bilişim Suçlarının kısa tanımı bu şekildedir. Ülkelere göre butanım ve adlandırmalar değişebilmektedir. Bu suçlarla mücadelede hukukiyapılanmalarda ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde de bu suçlarla mücadele için 5237 sayılıYeni Türk Ceza Kanunu'nda gerekli maddeler ortaya konulmuştur.Bilişim suçunun tanımını ve yöntemlerini bilmeden onunla mücadele etmeninzor olacağı hatta imkânsız olacağı aşikârdır. Bunun için bu suçlardan kastedilenin neolduğunu, nasıl işlendiğini, hangi yöntemlerin kullanıldığının açıklanmasıgerekmektedir. Bu yüzden birinci bölümde bu suçların tanımıyla birliktesınıflandırılması, suçun yöntemleri, teknikleri ve türleri incelenmiştir. Bu suçlarıanlamak gerçekten teknik bir çalışmayı ve bilgiyi gerektirmektedir.Bilişim suçlarının daha iyi anlaşılması için bu bilgiler gerçekten önemlidir.Ülkemizde bu konuyla ilgili bilgiler çok dağınık bir şekildedir. Henüz bununla ilgikapsamlı bir eser ortaya konulmamıştır. Bu çalışmadaki amacım bu dağınık bilgileritoplamak ve gerekli eklemeleri yaparak bir bütünsel çalışma ortaya koymaktır.Özellikle bu suçlarla mücadele ederken gerekli hukuki düzenlemelerin neseviyede olduğunu görmekte fayda olacağına inanıyorum. Yapılan düzenlemelerin şuaniçin yeterli olduğu düşünülüyorsa da kanımca ileriki dönemlerde yetersiz kalacaktır.Ayrıca hukuki olarak da dağınıklık göze çarpmaktadır. Bu suçlarda, 5237 sayılı TürkCeza Kanunu'nun içerisinde Onuncu Bölüm başlığı altında ve ayrıca NitelikliDolandırıcılık başlıklı 158. maddenin ?f? bendinde de ?Bilişim sistemlerinin, bankaveya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle? işlenmesi şeklindedüzenlenmiştir. Bu çalışmada görüleceği üzere sadece bu kanunun düzenlemesininyeterli olmadığı, bunun yanında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunukapsamındaki birçok suçunda teknolojik cihazlarla işlendiği ve bilişim suçlarıkapsamında olduğu görülmektedir. Belki de ileriki yıllarda 5070 sayılı Elektronik mzaKanunu gibi Bilişim Suçlarıyla ilgili ayrı bir hukuki düzenlemenin yapılmasıkaçınılmaz olacaktır.Internet gibi bilgi deryası bu çalışmayı yaparken tabi ki en büyük kaynağımoldu. Burada bulunan makalelerden ve fikir yazılarından yararlandım. Bunları belirli birdüzen içerisinde sunmak anlaşılabilir kılmak benim temel amacım oldu.Sonuç olarak; Bilişim Suçlarıyla hukuki ve teknik olarak mücadele etmek içinteknolojik gelişmelerin takip edilmesi, personelin bu yönde eğitilmesi ve buna paralelolarak hukuki düzenlemelerin yerel ve küresel olarak düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTechnoligical Crimes; these are the crimes commites by the all means that thetechnology uses. We can exemplify these means as Internet, bank machines, cellularphones and etc. This is how we briefly define the crimes. The definitions and the namecan vary according to the countries at hand. The struggle against these crimes createlegal restructural formations into the 5237 Turkish Penal Code. Necessary articles havebeen put to struggle against these crimes in our country.It is obvious that the struggle against technological crimes will be difficult oreven impossible without knowing the definitions and the methods to handle. That iswhy it is a must what is meant by these crimes, how these crimes are committed, whatsort of methods are used that needs to be explaines. So, in the first chapter, thedefinition of these crimes, classification, methods,techniques and varieties had beenprocessed. To understand these crimes actually, technical study and information.These informations really important for the technological crimes to beunderstood. In our country the information about the issue has not been compact butspread. No conclusive written work had been printed about these crimes up till now. Mypurpose in this work is to bring together the spread information and add necessaryattachments to produce a beter built and a complete work.I believe that it will be helpful to see what the level of these penal codes areespecially while use struggle with these crimes. Even though the arrangements in myunderstanding are seeming enough for how will not be for the future. Besides, from thelegal side point of view, story is the same. These crimes have been seen as wellqualified fraud even though they have been in Chapter 10 of the 5237 Turkish PenalCode. In this work as will be seen, it is not only enough fort his code to be arranged,besides, 5846 code,the protection of opinion and work of art crimes have beencommitted by technological means and included in the technological it will beinescapable to have distinct rearrangements fort he technological crimes. Maybe in thefollowing years to have distinct rearrangements for the technological crimes 5070Electronic Signature Code.While I was doing this work I used the Internet which is the ocean ofinformation. The articles and the opinions were the sources I have used. And the firstpriority of wine was to present the information in arrangement that is much easier tounderstand.As a result; To struggle against these technological crimes with legality andtechnicality, it is a necessity to follow all the developments, educate all the personel inthis tilt and set up penal arragements both locally and globally.