Alemdar gazetesine göre mütareke dönemi başında ittihatçılar ve ittihatçılık
Unionist and unionism in the early armistice era according to Alemdar newspaper
- Tez No: 206718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET KELEŞYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde bir yenileşme hareketi öncüsüolarak kurulan ttihat ve Terakki Cemiyeti döneminin en etkili örgütü olarakbilinmektedir. ttihatçılar yönetime geldikten kısa bir süre sonra Harb-i Umumipatlak vermiş bu sürede savaş koşulları içerisinde olan halk büyük sıkıntılarçekmiştir. Yaşanan tüm geçim zorluklarının yanı sıra çeşitli dış etkenlerinkışkırtması sonucunda Osmanlı tebaası birbirleriyle çatışmaya başlamış vehuzursuz bir ortam yaratılmıştır. Sömürgeci güçlerin Osmanlı üzerindekiemellerinin bir uygulaması olarak da algılanabilecek Harb-i UmumiOsmanlı'yı yıkıma uğratmaya zemin hazırlamış ve ttihatçı hükümetizayıflatmıştır. Elbette ki bu zayıflamada Batılı güçlerin ekseninde hareketeden stanbul gazetelerinin etkisi göz ardı edilemez. ttihatçı liderlere vettihatçı hükümetin tüm çalışmalarına muhalefet eden en etkili gazeteAlemdar ve başyazarı Refi' Cevad'dır. Gazetesini ngiltere etkisine teslimeden Refi' Cevat ttihatçıları karalamayı görev bilmiştir. Bu çalışma mütarekedöneminde Alemdar gazetesinin ttihatçı karşıtlığını 1918-1919 yıllarıarasında altı aylık bir süreç içerisinde incelemektedir. ncelenen süreiçerisinde ttihatçılar aleyhine veya ngiltere lehine yazılan yazılar Arapharflerinden Latin harflerine transkribe edilmiş ve mütareke koşulları dikkatealınarak incelenmiştir. Bu çalışmada Refi' Cevat'ın büyük bir kararlılıklangiltere lehine yazılar yayınladığı ve ttihatçıları Almanya ile işbirliğinegirmeleri sebebiyle suçladığı görülmektedir. Bunun yanı sıra ttihatçıların hericraatını olumsuz olarak gösteren Refi' Cevat ttihatçı yönetimi çeteci olarakgöstererek halkı bu yönde etkilemeyi hedeflemiştir. Alemdar Gazetesi'ndettihatçılık olgusunun en iyi örneklendiği yazılar, Refi' Cevat'ın Ermenimeselesi ve Boğazlıyan kaymakamı Kemal Bey hakkında kaleme aldığıbölümlerdir. Alemdar gazetesi üzerindeki çalışmalar, bu gazetenin kendiniBatı taraftarlığına adadığını ve sömürgeci devletlerin Osmanlı üzerindekioyunlarını göremediğini veya görmek istemediğini, bu sebeple de ttihatçılarıhaksız yere suçladığını göstermiştir.Anahtar Sözcükler1. ttihat ve Terakki2. Alemdar Gazetesi3. Refi' Cevad4. Mondros Mütarekesi5. Sultan Vahdettin
Özet (Çeviri)
The Committee of Union and Progress (CUP) is considered one of themost influential political organizations during the decline of the OttomanEmpire. The CUP, which was a major modernization advocate, came topower during the Great War years. Due to the political agenda of the westernpowers and their specific interest in Ottoman lands, policies of the CUP werestrongly objected. These Western powers comprising of Great Britain, Russiaand France prevented the Ottoman renaissance by blocking the CUP throughspecific means. CUP also had opposing sources such as political opposition,the Ottoman sultanate and several major newspapers. One of theseprominent newspapers is `Alemdar? and its chief editor Refi Cevat. This studyanalyzes the relationship between the CUP, Alemdar, Refi Cevat, foreignpowers? interests in Ottoman lands and the Armenian question. Research forthis study was conducted by translating articles of a 6-month periodpublished in Alemdar during 1918-1919. This extensive research indicatedthat Alemdar chief editor Refi Cevat clearly intended to ruin CUP?s reputationby altering the public?s minds. Alemdar newspaper was also clearly againstan alliance with Germany and thus blamed the CUP for the failures and alldamages during the Great War. Refi Cevat frequently states the best interestfor the Ottomans would be an alliance with Great Britain even though it maynot serve the Ottoman national interests. During the studied six monthsAlemdar and Refi Cevat act as a western powers mouthpiece and blame theCUP for corruption, massacring the Armenians, and dragging the country toan entire collapse. The findings of this study point to the noticeable relationsbetween Great Britain and Alemdar newspaper. Refi Cevat?s columns arefound to be provocative and biased against the CUP.Key Words1. Committee of Union and Progress2. Alemdar Newspaper3. Refi? Cevad4. Mudros Armistice5. The Sultan Vahdettin