Tarihçi olarak İbn Kesîr
İbn Kathîr as a historian
  1. Tez No: 206773
  2. Yazar: ZİYA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
?Tarihçi olarak bn Kesîr? adlı tezle, bn Kesîr'in hayatı, eserleri ve tarihçiligi incelendi. Arastırma bir giris yazısı, üç bölüm bir de sonuç yazısından olusmaktadır. Tezin giris bölümünde tarih ve tarihçilik, tarih metodu, tarih metodolojisi ve tarih felsefesi kavramları islendi. Burada dogudan ve batıdan, eski-yeni birçok tarihçinin tarih tanımları ve tarihe nasıl baktıkları anlatıldı. Birinci bölümde; bn Kesîr'in yasadıgı dönem siyasî, sosyal, ilmî ve kültürel açıdan ele alındı. Siyasî durum baslıgı altında 700/1300-773-1374 yılları arasında Memlûkler Devleti'nde meydana gelen siyasî olaylar, Mısır Abbâsî Halifeleri ve Dımask'taki siyasi durum aynı baslık altında anlatıldı. Bu bölümde son olarak Memlûkler Devleti'nde sosyal, ilmî ve kültürel durum Dımask bölgesi dikkate alınarak açıklandı. kinci bölümde; bn Kesîr'in hayatı, ilmî sahsiyeti ve eserleri islendi. Bu vesileyle hayatı baslıgı adı altında; dogumu, ailesi, egitimi, hocaları, seyahatleri, hocalıgı ve aldıgı görevler anlatıldı. kinci baslık altında, hakkında söylenenlerden yola çıkılarak ilmî sahsiyeti, kariyeri ve ilim adamları arasındaki yeri ele alındı. Son baslık altında ise eserleri alanlarına göre sınıflandırılıp açıklandı. Üçüncü bölümde; el-Bidâye ve'n-Nihâye açısından bn Kesîr'in tarihçiligi ele alındı. Bu çerçevede ilk olarak Memlûkler dönemi slâm tarihçiliginin özellikleri ve önemli tarihçilerinden bazıları anlatıldı. Ardından el-Bidâye'nin temel özellikleri ve kaynakları ayrı baslıklar altında ele alındı. Yine bu bölümde bn Kesîr'in tarih anlayısı, üslûbu, metodu, kendinden sonraki tarihçilere etkisi ve el-Bidâye'nin tarihî kaynak olma degeri ana baslıklar altında incelendi. Arastırma sonuç kısmındaki, genel degerlendirmeyle tamamlandı.
Özet (Çeviri)
In the thesis which is called ?Ibn Kathir as a historian?, Ibn Kathîr?s life, works and historiography are taken as a subject. The reseach consists of an introduction, three parts and a conclusion. In Introduction part of the reseach, history and historiography, method of history, methodology of history and philosophy of history are studied. Old and new, many historians coming from West and East and their opinions about history are told In the first part; the period of time that Ibn Kathîr lived is researched in point of political, social, scientific and cultural. Political events that occured in Memlûks State between 700/1300-773/1374, Egypt Abbâsî Calips and political situation in Dmask are told under the same headline. Social, scientific and cultural condition in Memlûks State are explained by taking attention to Dmask Region. In the second part, Ibn Kathîr?s life, secientific personality and works are included. At the same time his birth, family, education, teachers, journeys, being a teacher and duties that he had are told under the title of his life. His scientific personality, career and the place of among the scientists are researched under the second heading. However, at the end of the part his works are explained by categorizing to their field. In the third part; bn Kathîr?s historiography is researched in point of el-Bidâye ve?v- Nihâye. Firstly, features of Islâm historiography and some important historians in Memlûks are told. Then, el-Bidâye?s main features and sources are researched under different headlines. Ibn Kathîr?s opinion about history, style, method, effect on historians in the future and el- Bidâye?s being a source are researched under the main headlines. The reseach is completed being done a general evaluation in a conclusion.