4811 sayılı vergi barışı yasası'nın mali açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 206792
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ÖZKIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Af kurumu vergi hukuku alanında da mevcuttur. Gelismekte olan ülkelerin vergi yönetimlerince basvurulan yaygın bir biçimde kullanılan önemli bir araç haline gelmistir. Kamu hukukuna ait bir yetki olan ?af? ceza kanunlarında ayrıntılı bir sekilde tanımlandıgı halde ?mali af? ya da vergi affı kavramı ne ceza hukukunda ne de vergi hukukunda açıkça tanımlanmamıstır. Mali af uygulamaları gerek anayasa hukuku, gerekse ceza hukuku ve vergi hukuku alanında tartısılan önemli konulardan biridir. `Mali Af' kavramını, vergi kanunlarına aykırı hareket edenlere karsı uygulanan yaptırımların ortadan kaldırılması seklinde tanımlayabiliriz. `Vergi Affı', vergi kanunlarına uygun olarak tarh edilmis vergilerin belli süreler içinde ödenmesi kaydı ile bunlara iliskin cezaların veya gecikme zamlarının tamamının veya bir kısmının tahsilinden vazgeçilmesidir. 1960 yılından sonra çıkarılan siyasi af yasaları içerisinde mali aflar birkaç madde ile yer almıstır. 1980 li yıllardan sonra ise sadece mali konularda af kanunları çıkarılmıstır. Vergi affı ülkemizde özellikle ekonomik kriz dönemlerinde sürekli tartısılmıs, vergi af yasaları son yıllarda artan ölçülerde uygulanmıstır. Cumhuriyet tarihi boyunca 28 adet vergi affı yasası çıkarılmıstır. Bu düzenlemelerin gerekçeleri degerlendirildiginde 1960 ve 1970 li yıllarda çıkarılan vergi af yasalarında siyasi unsurlar agır basmıs, 1980 li yıllarda çıkarılan vergi af yasalarında ise teknik ve ekonomik unsurlar önem kazanmıstır. Vergi Affı, Adalet ve Esitlik ilkesine ters düsmesi ve ceza politikasının amacını saptırması açısından sakıncalı olmakla birlikte olaganüstü dönemlerde bir zorunluluk olarak görülmüstür. Vergi kanunlarının karısık olması ve vergi idaresinin denetim eksikligi gibi olumsuzluklar affa taraftar olanların görüslerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Amnesty having placed in Tax Law, too, has become a common tool used by tax administrations of developing countries. Being an authority owned by Public Law `amnesty? is defined in a detailed way in criminal statute. However, fiscal or tax amnesty concept is not defined clearly neither in Criminal Law nor in Tax Law. Tax Amnesty implementations are crucial subjects discussed by both Constitutional Law, Criminal Law and Tax Law. Fiscal Amnesty can be defined as removing the sanctions applied to the ones behaving against the Public Income Laws. Tax Amnesty is giving up collections of penalties or late fees totally/partially only if taxes have been paid in accordance with Tax Law in specific time periods. Fiscal amnesties have taken place in political amnesty laws issued after 1960 with a few paragraphs. After 1980s only amnesties in fiscal areas are legislated. Tax amnesty has been discussed a lot in Turkey especially during economical crises. Tax amnesty laws have been applied with an increase in quality and scope recently. Throughout Republic history there have been 28 tax amnesty laws issued. Evaluating the origins of these amnesties, tax amnesty laws issued in 1960s and 1970s are mostly related with political issues, whereas the ones issued in 1980s are affected by technical and economical factors. Even though tax amnesty is thought to be threatening for principle of justice and equality mostly, it was inevitable in case of extraordinary situations/terms. The complexity of legislation and deficiency in auditing of tax administration uphold the ideas of amnesty supporters.