Kıbrıs Barış Harekatı (20 Temmuz 1974)
Cyprus Peace Operation
  1. Tez No: 206791
  2. Yazar: SERKAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, History, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZETAkdeniz'in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, 1571 yılında Osmanlıhakimiyetine geçti ve Kıbrıs'taki Osmanlı hakimiyeti 1878 yılına kadar devam etti.Kıbrıs'ın idaresi, 1878 yılında geçici olarak İngiltere'ye verildi. İngiltere, 1960 yılınakadar Kıbrıs'a hakim oldu. 1960 yılında, Türkiye, İngiltere ve Yunanistan'ıngarantörlüğünde Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Bu cumhuriyet uzun ömürlü ve kalıcıolmadı. Çünkü, Kıbrıslı Rumlar Enosis girişimlerine devam ettiler ve yüzlerce KıbrıslıTürk, Kıbrıslı Rumlar tarafından katledildi. Garantör devletlerden biri olan Türkiye,Kıbrıslı Türkleri kurtarmak için 1963, 1964 ve 1967 yıllarında girişimlerde bulundu. Bugirişimler, Kıbrıslı Rumlar tarafından gerçekleştirilen planlı katliamı önledi ve binlerceKıbrıslı Türkün hayatını kurtardı. Eğer Türkiye, Kıbrıslı Türkleri kurtarmak için 1963,1964 ve 1967 yıllarında girişimlerde bulunmasaydı Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlartarafından yok edilecekti.Yunanistan tarafından yönlendirilen Rum Milli Muhafızlar, Enosis için 15Temmuz 1974'te Kıbrıs'ta hükümet darbesi yaptılar. Kıbrıs'taki anayasal düzenikorumak için yapılan Kıbrıs Barış Harekatı, Garanti Antlaşması'nın verdiği yetkiyedayanmaktaydı. Planlanması ve icrası en zor harekatlardan biri olan Birinci BarışHarekatı, 20 Temmuz 1974'te başladı ve üç gün sürdü. Bu harekat sonucunda TürkSilahlı Kuvvetleri, Lefkoşe-Girne bölgesine hakim oldular. 14 Ağustos 1974'tebaşlayan İkinci Barış Harekatı da birincisi gibi üç gün sürdü. Bu harekat sonucundaTürk Silahlı Kuvvetleri, Lefke-Lefkoşe-Magosa hattına hakim oldular.Kıbrıs Barış Harekatı'nda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 27 subay, 48 astsubay,1 deniz sivil işçi ve 422 er şehit oldu. Ancak, onlar atalarına yaraşır bir askeri başarıyıtarihe kaydettiler.
Özet (Çeviri)
The Cyprus Island, where is third great ısland of The Mediterranean joinedunder the Ottoman domination in 1571 and The Ottoman domination in the CyprusIsland continued until 1878. The administration of ısland was temporarily given toEngland in 1878. England dominated the Cyprus Island until 1960. In 1960, TheRepublic of Cyprus was established by the three guarantor countries namely Turkey,England and Greece. However, this republic didn?t become long-lived and permanent.Because, The Cypriot Greeks continued to Enosis efforts and hundreds of The CypriotTurks were killed by The Cypriot Greeks. Turkey, one of the guarantor countries tooksteps in order to save The Cypriot Turks in 1963, 1964 and 1967. This efforts preventedplanned genocide, which was performed by The Cypriot Greeks and saved thousands ofThe Cypriot Turks. If Turkey doesn?t take steps in order to save The Cypriot Turks in1963, 1964 and 1967, The Cypriot Turks will be annihilated by The Cyriot Greeks.The Greek National Guards, who was directed by Greece did coup d?état forEnosis in The Cyprus Island on 15th July 1974. The Cyprus Peace Operation, whichwas performed for defending constitutiunal regularity in The Cyprus Island was basedon The authority of guaranty alliance. The First Peace Operation, which was one of themost difficult operations in terms of planning and performing started on 20th July 1974and continued three days. As a result The Turkish Armed Forces reached the Lefkoşe-Girne region. The Second Peace Operation, which started on 14th August 1974continued three days like The First Peace Operation. In consequence The TurkishArmed Forces dominated the Lefke-Lefkoşe-Magosa region.In The Cyprus Peace Operation, 27 officers, 48 non-commissioned officers,1 civil workers and 422 soldiers from The Turkish Armed Forces became martyrs.However, it was an outstanding military succes suited to their ancerstors, recorded inthe history of war.