Carl Maria Von Weber´in 1. klarnet konçertosu´nun form, analiz ve icra yönünden incelenmesi
Study on Weber´s 1. clarinet concerto with regard to its performance analysis and forms
- Tez No: 206829
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ AKPEROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak 100. yıllık uzun bir zaman dilimini kapsayan Romantik Dönemin yapısı ve özellikleri incelenerek Romantik Dönem hakkında bilgiler sunulmuştur. Daha sonra Alman besteci Carl Maria Von Weber'in tüm hayatı ayrıntılarına kadar araştırılmıştır. Eserleri ve sanatı incelenmiştir. Carl Maria Von Weber'in 1. Klarnet konçertosunun Form Analiz ve İcra Yönünden incelenmesine geçmeden, Konçerto ve Konçerto Formu hakkında genel bir bilgi sunulmuş, ardından 1. Klarnet Konçertosunun müzikal analizi yapılmıştır. Son olarak Carl Maria Von Weber'in 1. Klarnet Konçertosundaki teknik zorluklar içeren pasajlar için klarnet metodlarından çalışılması gerekli görülen çeşitli egzersizler verilmiştir. Bu egzersizler söz konusu eserin icrasında karşılaşılacak teknik zorlukların daha kolay aşılabilmesini sağlayacaktır. Böylece bu çalışmalarla konçertonun nasıl çalışılıp icra edilmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, first I especially examined the structure and the features of Romantic Period which contains a long time for one hundred years; I tried to give some information about this period. Then, I researched Carl Maria Von Weber`s life, works and his artistic quality. At the beginning, I gave some information about concerto and concerto forms, then I analysized his 1. Clarinet Concerto, its forms and his performance. At the end, I suggested some technical exercises for his works. Because they will help the young musicians to overcome these difficulties when they are performing his works.