Trakya bölgesinde kırsal turizm potansiyelinin değerlendirilmesine ilişkin analiz: Kırklareli örneği
Analyses about the evaluation of the potentials in rural tourism in Trachia: Kirklareli as an example
- Tez No: 206845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL OĞUZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm, birçok ülkede oldugu gibi ülkemizde de kalkınma stratejilerinin önemli bir parçası durumundadır. Türk ekonomisinin vazgeçilmez temel taslarından biri olan turizm Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü konumundadır. Turizm ekonomik bir olay olup dogal, sosyal, kültürel ve ekonomik degerleri arasında dengeyi saglayan, toplumların ve kisilerin birbirlerini daha iyi tanımalarına yol açan bir sektördür. Ülkemizde turizm öncelikle yaz aylarında günes, deniz ve kum üçgeninden olusan bir turizm biçimi olarak algılanmaktadır. Son yıllarda ise dünyada ve ülkemizde kırsal alanların kalkındırılmasında, yeni bir yaklasım olarak kabul edilen kırsal turizm hızlı bir sekilde gelisme göstermektedir. Bu arastırma, tarihi ve dogal güzelliklerin yogun biçimde bulundugu yerlerden biri olan Kırklareli ve yöresinde gerçeklestirilmistir. Yöre özellikle iç turizm için gerek konum olarak; gerekse kültürel, tarihi ve dogal kaynaklar açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu amaçla yörede halkın kırsal turizme bakıs açılarını belirlemek amacıyla bir anket çalısması uygulanmıstır. Elde edilen bulgulara göre Kırklareli ve yöresinde kırsal turizm faaliyetlerinin gerçeklestirilmesi için yöre halkının bilgilendirilerek, bu konuda egitilmesi gerektigi düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism or known as ?industry without chimmney? is an important tool for national development strategies. In the same vein, tourism is regarded as one of the key elements in Turkish economy. By definition, it is an economical activity that also activates interaction between cultures and individuals. In Turkey, tourism is usually seen in the triangle of sun, sea and beaches. However, in the last years, rural tourism is also developing. This study has been carried out in Kırklareli which is in a rich area in terms of historical and natural beauties. This region has a considerable potential for internal tourism in this regard. In this study, we evaluated the attitudes of rural people towards tourism through anquettes. The results indicate that the rural people in Kırklareli need to be educated in order for rural tourism to develop further.