Sanat eğitiminin otizmli çocukların duyusal problemleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of art education on the sensory problems of children with autism
  1. Tez No: 206844
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERSÖZ ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÖZLÜ FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu arastırma, sanat egitiminin otizmli çocukların duyusal problemleri üzerine etkisini incelemek amacı ile planlanmıstır. Çalısma kapsamına alınan çocuklar; deney ve kontrol grubu olarak iki grupta incelenmislerdir. Arastırmanın deney grubunu on, kontrol grubunu ise benzer özelliklerde dokuz DSM IV kriterleriyle otizm tanısı almıs yasları 7 ile 21 arasında degisen toplam 19 çocuk olusturmustur. Arastırma 13.02.2006 da baslayıp 10.05 2006 tarihinde sona erecek sekilde toplam üç aylık sürede, haftada iki gün iki saatlik uygulamalı dersler seklinde gerçeklestirilmistir. Uygulamalar Egitim Uygulama Okulu s Merkezinin bir sınıfında gerçeklestirilmistir. Bu amaçla veri toplama aracı olarak çocuklar ve aileleri hakkında bilgi edinmek için Genel Bilgi Formu; Fazlıoglu ve Baran tarafından (2004) yapılmıs 42 itemden olusan otizmli çocukların duyusal problemlerini ölçmek için Duyusal Degerlendirme Formu ve arastırmacı tarafından ilgili literatür taranarak olusturulmus sanat egitimi esnasındaki becerileri degerlendirmek üzere hazırlanmıs Plan Performansları Formu, 19 otizm tanısı almıs çocuga ön test ve son test olarak uygulanmıstır. Ön testleri uyguladıktan üç ay sonra son testler uygulanmıstır. Elde edilen veriler SPSS programı ile bilgisayara kayıt edilerek birlestirilmis ve istatistiksel (Wilcoxon signed rank, chi-sguare ve Pearson Korelâsyon Analizi) yöntemler kullanılarak degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
This research has been organized in order to examine the effect of art education on the sensory problems of children with autism. Upon the research group was being selected, the files of children who were diagnosed as autistic that were recorded in Edirne Education Implementation School and Work Center (Edirne Egitim Uygulama Okulu ve s Merkezi) were scanned. In this direction, the children with autism who had not attended to any art education program beforehand were chosen for the research group by using simple coincidental illustration method. Afterwards, the parents of these children were invited to Trakya University, The Center of Education For Mentally and Physically Handicapped Children and they were informed about the research then their approval was taken. The children who were included in the study scope were examined in two different groups; one is experimental group and the other is control group. In this study, the experimental group consisted of 10 and the control group consisted of 9, in total 19, children between 7 and 21 years old with similar features who were diagnosed as autistic according to DSM IV criteria. The research was held as periods of two hours in each week during 3 months which began on 13th. of February,2006 and came to an end on 10th. of April,2006. The implementation was conducted in a classroom in Education Implementation School and Work Center. During implementation, study was held in the light of 21 aims and behaviours. For this purpose, as a medium for gathering data and to obtain information about children and parents, General Information Form; Sensory Assessment Form consisting of 42 items which is used to measure the sensory problems of children with autism and which has been designed by Fazlıoglu and Baran (2004); and a Plan Performance Form which is developed by the researcher by scanning related literature in order to assess the abilities during art education were applied to 19 children who were diagnosed as autistic, as preliminary and final tests. Final tests were applied after three months from the application of preliminary tests. The data obtained was combined by being recorded on computer through SPSS program and was assessed by using statistical methods (Wilcoxon signed rank ve chi-sguare and Pearson Correlation Analysis).