Türk hukukunda münhasır distribütörlük sözleşmesi (bölgesel koruma içeren satım ve dağıtım sözleşmesi)
  1. Tez No: 206848
  2. Yazar: HALİL ÖZERİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Münhasır distribütörlük sözlesmesi, anlasma konusu malların, belirli bir cografi bölgede dagıtımının ve satısının, üretici tarafından, bagımsız bir tacir olan distribütöre münhasıran bırakıldıgı, çerçeve niteliginde sürekli öyle bir sözlesmedir ki, bu amaç için üretici, distribütörün bölgesinde aktif satıs yapmama ve mamullerin tamamını veya bir kısmını sözlesme süresince yalnız münhasır distribütöre gönderme yükümlülügünü üstlenmektedir. Buna karsılık münhasır distribütör ise, sözlesme konusu malları üreticinin çıkarlarını gözeterek dagıtma, malların sürümünü arttırıcı faaliyetlerde bulunarak kendi ad ve hesabına satma ve teknik servis ile müsteri hizmetlerini sunma yükümlülügünü üstlenmektedir. Tanımından anlasılacagı üzere, hukuki niteligi bakımından münhasır distribütörlük sözlesmesi, yasa ile düzenlenmeyen, karsılıklı tam iki tarafa borç yükleyen, kendine özgü yapısı olan, sürekli bir baglılık meydana getiren, çerçeve niteliginde, Rekabet Hukuku bakımından dikey bir satıs ve dagıtım sözlesmesidir. Münhasır distrübütörlük sözlesmesi isimsiz sözlesmelerin bir çesidini olusturmakta ise de, zamanla uygulamada ve farklı kanunlardaki düzenlemelerle bugünkü ismi ile anılmaya baslanmıstır. Münhasır distribütörlük sözlesmelerinin, ürün satıslarını arttırmak, markalar arası rekabetin artmasını saglamak ve tüketicinin söz konusu malı daha kolay ve çabuk bulmasına imkan vermek gibi, bir çok olumlu yönleri bulunuyor ise de; münhasır distribütörlük sözlesmeleri ancak, `'Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'' hükümlerine aykırı hükümler içermedigi ve `'Dikey Anlasmalara liskin Grup Muafiyet Tebligi'' tarafından açıkça yasak olarak nitelenmedigi sürece hukuka uygun ve geçerli kabul edilecektir.
Özet (Çeviri)
The Exclusive Distributorship Agreement is a permanent framework agreement where the rights of distribution and sale of the goods covered by the agreement in a specified territory is let by the manufacturer to a distributor which is an independent merchant, so that the manufacturer undertakes not to actively make sales within the territory of the distributor and to send all or part of the goods to the distributor only, during the agreement period. On the other hand, the exclusive distributor undertakes to distribute the agreed goods while protecting the interests of the manufacturer, to sell such goods on its own name and account by carrying out activities that could help increasing the sales and to offer technical and customer services. As it can be understood from the definition itself, the exclusive distributorship agreement is a framework distributions and sale agreement with a peculiar structure, not regulated by laws, that creates obligations for both parties which are permanently bound and it is vertical from the point of view of the Anti-Trust Laws. Though the executive distributorship agreements constitute in fact a type unnamed agreements, it has gained this actual name within time in business practice and with various legal regulations. The exclusive distributorship agreements offers many benefits like increasing the product sales, fueling the competition and allowing consumers to find the products in question more easily and rapidly, they would only be deemed legally valid and in force if they don?t contain provisions in contradiction with the provisions of the ?Law on the Protection of the Competition? and provided that they are not prohibited by the ?Block Exemption Communiqué on Vertical Agreements?