Cumhuriyet dönemi çok sesli Türk müziği bestecileri eser sözlüğü (kılavuz)
  1. Tez No: 20709
  2. Yazar: ESİN ORUÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN TONGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
>21 ÖZET Araştırma, Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecileri eserlerini sözlük veya klâvuz olarak düzenlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada i tarihsel ve betimsel yöntemler kullanılmış, Görüşme ve Kaynak Tarama tekniği ile veriler toplanmıştır. Elde edilen bulgulardan, Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecilerinin ve eserlerinin tam olarak tanınıp bilinmediği, bu sebeple yayılmasının güç ol duğu sonucuna varılmıştır. Sonuçta Çağdaş Türk Bestecileri ve eserlerinin tam anlamıyla bi linmesi için ilgili her kişi ve kuruluşların çaba harcaması, bestecilerinde bu konuda daha aktif davranması gereği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
222 Summary This investigation has been done with the aim of using as dictionary and guide of Turkish Composers in Republic Age. In the investigation, historical and descriptive methods have been used and all data have been come together by means of interview and source- investigation. Conclusion provided has showed that we haven't known Turkish composers and their works clearly. Finally, we need more activities to make known modern Turkish composers and their works. But also composers must become more active.