Uygulamaları ve karşılaştırmalı yorumları ile bazı doğrusal olmayan programlama teknikleri
- Tez No: 20710
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. IŞIK İZMİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Değişen teknolojilerin, sınırlı kaynakların, artan rekabetin ve karmaşık hale gelen sistemlerin doğurduğu problemlerin klasik yöntemlerle (matematiksel veya matematiksel olmayan, analitik veya sayısal) çözümünün güçleşmesi optimizasyon kavramını gündeme getirmiştir. Optimizasyon en iyi amaç kriterinin en iyi değerini veren kısıtlardaki değişkenlerin değerini bulmaktır. Gerçek hayatta karşılaşılan birçok problem için geliştirilen karar modellerinin kısıtlarında her zaman doğrusal bir ilişki kurmak mümkün olmamaktadır. Bu çerçevede tez yedi ana bölüm altında incelenmiştir. Birinci bölümde optimizasyonun tanımı, tarihçesi ve optimizasyonda kullanılan temel kavramlar ele alınmıştır. îkinci bölümde ise klasik optimizasyon teorisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde de tek-çok değişkenli, kısıtlı-kısıtsız doğrusal olmayan algoritmaları başlangıç aşikar çözüm, adım uzunluğu, iterasyon sayısı açısından ele alınarak, Newton-Raphson Nelder- Mead, Gradient (en dik eğim), Frank- Wolfe ve SUMT algoritmaları incelenmiştir. Dördüncü bölümde bu algoritmalara ait uygulamalar ve karşılaştırmalı yorumlan yapılmıştır. Beşinci bölümde özet olarak sonuç ve öneriler verildikten sonra altıncı ve son bölümde ekler adı altında bilgisayar programı ile program tanıtımı, analitik metodlara ait açıklayıcı örnekler ve doğrusal olmayan sayısal programlama tekniklerinin yorumsuz ek uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The analysis of the problems which are created by changing technologies, limited sources, increasing competition and complex systems is very difficult by using the classical methods (mathematical or nonmathematical, analytical or numerical), because of that, optimization has been developed for such problems. Optimization is to find the value of the variables in the constraints giving the best optimal value of the optimal objective criteria. In real life it is not always possible to get the right connection at the constraints of improved decision models for many problems. Under this circumstances the thesis is studied in seven main chapters. In the first chapter introduction to optimization, history and the basic expressions are considered. In the second chapter Classical Optimization Theory is examined. In the third chapter single- multiple variables, constraint-unconstrained, direct-indirect nonlinear algorithms are considered by initial trial solution, step of lenght, number of iterations. In fourth chapter, the applications about these algorithms and interpretation made in comparisons were given. In the fifth chapter, the results and advises were given. In the last chapter, the computer programme is explained and applied, some examples concerning with analytical and numerical methods were given without interpretation under the appendix.