Kadıköy belediye sınırları içerisinde ısınmada kullanılan yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin boyutlarının belirlenmesi ve öneriler getirilmesi
- Tez No: 20722
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
-OZET- Bu tezde İstanbul'un Anadolu yakasındaki Kadıköy İlçesi'nde hava kirliliğinin kaynaklarının belirlenmesi için pilot çalışmalar yapıldı. Kadıköy'ün bütününü temsil etme özelliği olan yedi pilot bölge seçildi ve İstanbul Valiliği 'nce hazırlanan anket çalışması yapıldı. Dört merkezde yapılan kükürtdioksit ve asılı partiküler madde ölçümleri sonuçları tartışıldı. Yedi pilot bölge seçiminde amaç ilçenin tüm karakteristik özelliklerini yansıtabilmektir. Anketimizde bölgelerde kullanılan linyit, fuel-oil, odun kullanım oranları, daire alanları ve nüfu9a bağlı olarak incelendi. Dört merkezde yaptığımız imisyon ölçümlerinin sonuçları, Hava Kalite'sinin Korunması Yönetmeliği 'nin sınır değerleri ile karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-SUMHARY- In this work studies were carried out in Kadıköy township on the Anatolian side of Istanbul. It is tried to determine sources of atmospheric air pollution. Seven pilot areas were selected as representative of all Kadıköy township and the testing poll prepared by the Istanbul governorship was applied. The results of the test were compared with the experimental data obtained from four centers. For testing it is also looked to characteristic properties. It is also examined the relation of fuel used with the population concerned. The experimental data were compared with the limiting values. The percent ratio of days which don't fit to limiting values is also calculated.