Gentamisin ile tedavi edilen hastalarda serum düzeylerinin mikrobiyolojik ve diğer yöntemlerle tayini
  1. Tez No: 20723
  2. Yazar: CENNET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANDAN JOHANSSON(BOZOK)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada gentamisin ile tedavi edilen 24 hastada serum doruk ve vadi düzeyleri, difüzyon esasına dayanan mikrobiyolojik yöntemle tayin edilmiş ve sadece be© serumun sonucu TDX yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca serumların kreatinin ve üre azotu (BUN) değerleri de biyokimyasal yöntemle araştırılmıştır. Difüzyon yöntemi ile serumların doruk konsantrasyonları < 0.5-8 ng/ml arasında, vadi konsantrasyonları 6'sında 2 ng/ml'nin üstünde, geri kalanlarının ise
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study serum peak and trough levels of 24 patients treated with gentamicin were determined microbiologically by diffusion method. The results of five serum samples were compared with the ones obtained by TDX system. Serum kreatinin and BUN levels of the same patients were also determined by biochemical assays. Serum peak values obtained by diffusion assays ranged from