Ulusal yenilik sisteminde hükümetlerin rolü: Literatür taraması
The role of governments in national innovation system: Literature survey
- Tez No: 207328
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT KARAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Akademik, iş ve siyasal çevrelerde, yaklaşık son kırk yılın en çok tartışılan ve üzerinde çalışma yapılan konularının başında inovasyon ve ulusal inovasyon sistemi kavramları gelmektedir. Bu yüzden bu kavramların hükümetler için ne ifade ettiği ve hükümetlerin bu kavramları nasıl değerlendirmesi gerektiği önemli olmaktadır. Çalışmanın amacı inovasyon faaliyetleri ve ulusal inovasyon sistemi içerisinde hükümetlerin rollerinin neler olduğu ve hükümet politikalarının inovasyon faaliyetlerini nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaçla, önce, inovasyon ve ulusal inovasyon sistemi kavramları kısaca ele alınmış ve ardından ikinci bölümde inovasyon politikalarının teorik temelleri incelenmiştir. Daha sonra üçüncü bölümde ise ne tür politikaların uygulandığı ele alınmış ve bunların başarılı olup olmadığını belirleyebilmek için kullanılan girdi ve çıktı göstergelerinin neler olduğu irdelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde, çeşitli gelişmiş ülkelerin ve Avrupa Birliği'nin inovasyon sistemleri ve politikaları değerlendirilerek hükümetlerin bu süreçte ne derece etkili olduğu örnekleriyle ifade edilmeye çalışılmıştır. Genel değerlendirme sonuç bölümünde yapılmıştır. Anahtar
Özet (Çeviri)
Nearly the last forty years, innovation and the national innovation system concepts have been one of the most discussed and most studied concepts among the academic, business and political circles. So, it becomes vital that what this concepts mean for governments and how should governments evaluate this concepts. This study aims to examine the role of the governments in innovation activities as well as in national innovation system and how the government policies can positively affect innovation activities. With this respect, in this work, initially in the first chapter, the innovation and national innovation system concepts explained shortly and then, in the second chapter, theoretical foundations of the innovation policies examined. Later, in the third chapter, the types of policies kind of policies that have implemented by the governments are discussed. Input and output indicators that have been used for measurement of the success of the governments have been shown. At the end of the study, in the fourth chapter, innovation systems and policies of some major countries as well as European Union are evaluated in order to understand how governments can become efficient in this process with examples. General evaluations have been made in the conclusion section.