Havaalanı terminal binalarında ihtiyaç programlaması
Necessity programming in airport terminal buildings
  1. Tez No: 399
  2. Yazar: SEVGİ LÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tezin konusu“Havaalanı Terminal Binalarında İhtiyaç Programlama- sı'”dır. Çalışmanın amacı, programlama aşamasında gerekli kriterler göz- önüne alınarak havaalanı terminal binalarına ilişkin bir programlama yak laşımı ortaya koymaktır. Çalışma, aşağıda özetlenen 5 bölümde sunulmuştur. 1. Bölümde ulaşım ve havayolu ulaşımının özellikleri, güzergâh se çimi, ulusal ve uluslararası açılardan havayolu ulaşımının farklı bir talep oluşturduğu açıklanmaktadır. 2. Bölümde havayolu ulaşım sisteminin mekânsal görünümü olan havaalanları ile ilgili genel bilgiler verilmekte ve havaalanı p- lânlamasının teknik gelişmelerden, standartlardan, fiziksel çevre ye ilişkin verilerden ve diğer ulaşım sistemlerinden nasıl etkilen diği anlatılmaktadır. 3. Bölümde havaalanı terminal tesislerinin gelişimi, strüktürel ve işlem düzeylerindeki farklılıklar belirtilmekte, havaalanı ve ter- minallerdeki işlev alanlarının karşılıklı etkileşimi açıklanmak tadır. 4. Bölümde programlama çalışması olarak havaalanları terminal binalarında temel karar alanları olarak nitelenen kapasitelere, kullanıcılara, alanlara, değişmelere ve organizasyona ilişkin ka rarlar ile terminalde yer alan süreçlerin tanıtımı ve analizi or taya konmaktadır. 5. Bölümde bu çalışmadan ortaya çıkarılan genel sonuçlar veril miştir. ııı -
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is“Necessity Programming in Airport Terminal Buildings.”The main purpose of this study is to exhibit a programming approach related to the airport terminal buildings, taking into consideration the necessary criteria during programming stage. This study is submitted in five sections as summarized below: In the first section characteristics of transportation and air trans portation and selection of alignments is explained as well as stating air transportation, nationally and internationally creates a different demond. General information about airports, which are the outdoor visions of air transportation is given in section 2. In the second section also it is stated that how the airport planning is affected by technical developments, standards, related data with physical environment and other transportations systems. In the third section improvement of airport terminal facilities, structural and operational variations are stated as well as explanations on equivalent affection of working areas in airports and terminals. In the fourty section, decisions related with capacities, users, variations and organisations, which are the principal decisions in the terminal buildings as programming studies are put forward as well as the definitions and analysis of periods which take place in terminals. In the fifth section the general results which are arised from this study are presented. - iv -