Effects of children's literature on success in vocabulary teaching
Sözcük öğretiminde çocuk edebiyatının başarıya etkisi
  1. Tez No: 207394
  2. Yazar: SEYHAN KARAR DOĞRUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Deneysel bir nitelik tasıyan bu arastırma; Giris, Egitimde Edebiyat, Yöntem, Bulgu ve Yorumlar ve Sonuç olmak üzere bes ana bölümden olusmaktadır. Bu çalısma çocuk edebiyatının sözcük ögretiminde basarıya etkisini arastırmak amacıyla gerçeklestirilmistir. Arastırmaya yönelik bilgi toplamak için asagıdaki sorulara yanıt aranmıstır: 1. Sözcük ögretiminde basarı ile çocuk edebiyatı arasında bir iliski var mıdır? 2. Geleneksel ögretimle ögrenen kontrol grubu ile çocuk edebiyatı metinleri çalısarak ögrenen deney grubunun (a) basarı puanları ve (b) ögrenilenlerin kalıcılıgı arasında anlamlı fark var mıdır? 3. Deney ve kontrol grubu ögrencilerinin uygulanan yönteme iliskin görüsleri nasıldır? Öncelikle, yukarıdaki sorulara yanıt aramak amacıyla sözcük ögretiminin amaçları ile dil ögretimi ve edebiyat arasındaki iliski analiz edilmistir. Arastırmanın ikinci asaması hedeflenen sözcük bilgisinin nasıl test edilecegine karar vermek olmustur. Bu yüzden, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, ngiliz Dili ve Edebiyatı ve Ölçme ve Degerlendirme Bölümlerinin destegi ve rehberligi ile pilot çalısma için bir ön test hazırlanmıstır. Bu test çoktan seçmeli olup yirmi bes soruyu içermektedir. Test Van'daki Sehit Kemal Görgülü lkögretim Okulu'na devam eden yedinci sınıf ögrencilerine uygulanmıstır. Ögrenci sayısı altmıs ikidir ve sınıflardan birisi kontrol digeri ise deney grubu olarak seçilmistir. II Arastırmanın diger asaması uygulama asamasıdır. Arastırmacı dersleri islemis, ardından test ve quizleri uygulamıstır. Sonuçlar uzmanlar tarafından degerlendirilmistir. Arastırmanın sonunda, sonuçlar elde edilmis ve yorumlanmıstır. Arastırmanın sonuçları bu bulgular ısıgında söyle özetlenebilir: Deneysel islem sonucunda kontrol ve deney grupları arasında olusan basarı düzeyinin farkı deneysel islem süresince uygulanan yöntemden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This experimental study is made up of five main parts; Introduction, Literature in Teaching, Methodology, Findings and Comments and Conclusion. This study was carried out to investigate the role of children?s literature on success in vocabulary teaching. The following questions were to be answered to collect data regarding the purpose of the study. 1. Is there any link between success and children?s literature in vocabulary teaching? 2. Is there any meanigful difference between the control group taught in traditional teaching methods, and the experiment group taught through children?s literary texts in terms of (a) success points (marks), and (b) permanence of the learned subjects. 3. How are the comments of the students about the applied method both in the control and experimental groups? To begin with, in order to find answers to the questions above, the objectives of vocabulary teaching and the relationship between language teaching and literature were analysed. The second step in the study was to decide how to test the aimed vocabulary. So, a pretest was prepared for the pilot study with the help of and guidance of the Departments of English Language and Literature and Assessment and Evaluation at Yüzüncü Yıl University. This test was composed of 25 items designed in multiple choice format. It was given to seventh grade students who attended to Sehit Kemal IV Görgülü Primary School in Van. The number of the students were 62 and one of the class was appointed as control and other as experiment group. The next step in the study was the application part. The researcher applied the lessons then gave the tests and quizes to the students. They were evaluated by the experts. At the end of the study, results were taken and commented on. On the other hand, the students? comments about the application were taken. In the light of the findings of the research, the result can be summed as follows: The difference of the success levels which was formed between control and experiment groups after the experimental procedure result from the method applied during the experimental study.