Vergi denetiminde bilgisayar destekli denetim teknikleri ve bir uygulama
Computer assisted audit techniques in tax audit and an application
  1. Tez No: 207507
  2. Yazar: DUYGU TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bilgisayar Destekli Denetim Teknikleri (BDDT), bilgisayar düzeyinde bulunan iç kontrollerin degerlenmesine ve örnekleme yapmaya gerek kalmaksızın verilerin tümünün incelenmesine olanak sagladıgı için vergiye tabi tüm islemler kavranmıs olmaktadır ki bu husus Vergi Denetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Ayrıca BDDT'nin etkinligi ve verimliligi arttırmasıyla denetim daha kaliteli hale gelmekte, buna karsılık denetimin maliyeti ise azalmaktadır. Dolayısıyla tezimizde Vergi Denetimi sürecinde; Bilgisayar Destekli Denetim Tekniklerinden nasıl yararlanılabilecegi, bu alanda vergi mevzuatındaki düzenlemelerin tanıdıgı imkanlar ve Bilgisayar Destekli Denetim Tekniklerinin Vergi Denetimi sürecine saglayacagı faydalar açıklanmıstır. Çalısmamızda Vergi Denetimi olarak, vergi idaresinin; kendi islemlerinin ilgili ilkeler ve mevzuata uygunluguna yönelik olan iç denetiminden ziyade vergi yükümlülerine yönelik olan dıs denetimi üzerinde durulmustur. Genellestirilmis bir denetim yazılımı olan ACL ortamında BDDT kullanılarak sabit kıymetler, birikmis amortismanlar hesaplarının ve amortisman giderlerinin vergisel denetimine iliskin hazırlanan bir uygulama örnegi sonucunda, BDDT'nin Vergi Denetimi sürecine sagladıgı faydalara yönelik destekleyici sonuçlara ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
All the operations subject to taxation are comprehended by Computer Assisted Audit Techniques (CAATS) that enables accessing the internal controls through computer and analyzing all of the data without the need for sampling. This is a very important point for Tax Audit. And also although the audit becomes more qualified because CAATS raises the effectiveness and efficiency, the cost of the audit is reduced. So, in our thesis, it is explained how to benefit from CAATS in Tax Audit process, the opportunities that are allowed by the tax legislation about this subject and the advantages provided by CAATS in Tax Audit process. The subject of our study is determined as the external audit of the tax administration on the tax payers but not the internal audit of itself. As a result of a demonstration for the Tax Audit of the accounts of fixed assets, accumulated depreciation and depreciation expense by using CAATS through ACL, a generalized audit software; supporting results about the advantages provided by CAATS in Tax Audit process are obtained.