Ahmed Mahir Efendi'ninEl Muhkem Fi Şerhi'l -Hikem adlı eseri (ilk 100 sayfa)
- Tez No: 207592
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAHRALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
el-Hikemü'l-Atâiyye (müellif; Ibn Atâullah Iskenderî) üzerinde bir çok serhleryazılmıstır.Bu eserin Türkçe serhlerinden biri de Ahmed Mâhir Efendi'nin yazdıgı el-Muhkem FîSerhi'l-Hikem'dir.Ahmed Mâhir Efendi, 1860 yılında Kastamonu'da dogmustur. 4 Eylül 1922'deKastamonu'da vefat etti.?El-Muhkem Fî Serhi'l-Hikem? tasavvufun ana konularını ele alan kapsamlı birtasavvuf klasigidir. 321 hikmet, Arapça asılları ve tercümeleri verildikten sonra oldukça genisbir sekilde açıklanmıstır. Bu açıklamalar tasavvufî, dînî remizler ve ta'bîrler bakımından çokzengindir. Çalısmamız, 321 hikmetin ilk yüz sayfada bulunan 49 hikmetini içermektedir..Tezimiz üç bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde el-Hikemü'l-Atâiyye müellifiIbn Atâullâh Iskenderî'nin hayâtı ve eserleri ele alınmıstır. Birinci bölümde Ahmed MâhirEfendi'nin hayatı ve eserleri incelenmistir. Ikinci bölümde el-Muhkem Fî Serhi'l-Hikem,(ilk yüz sayfa) sekil ve muhtevâ, eserin edebi degeri, dil,.serhin kaynakları vb . yönlerdentanıtılmıstır. Üçüncü Bölümde el- Muhkem fî serhi'l-hikem'de belli baslı tasavvufî konularele alınmıstır. Dördüncü bölümde de el-Muhkem fî serhi'l-hikem'in tahkîki ve tahrîciyapılmıs ilk yüz sayfasının metni bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many comments have been written down on the work of (Writer: İbn Atâullâh elİskenderî,)One of the Turkish comments of this work is el-Muhkem fî Şerhi?l-Hikem“ byEsteemed Ahmed MâhirEsteemed Ahmed Mâhir was born in Kastamonu city in 1860. He died in Kastamonuon 4 September 1922.?el-Muhkem fî Şerhi?l-Hikem ”is a comprehensive Islamic Sufism classic depictingthe principal subjects of Sufism. 321 Divine Wisdoms have been extensively explainedfollowing the presentation of their Arabic originals and Turkish translations. Theseexplanations are very rich from the standpoint of mysticism, religious symbols andexpressions. Our study has 49 Divine Wisdoms out of 321 included in first 100 pages.Our Thesis contains three sections. In the introductory part, life and works of ?İbnAtâullah el-İskenderî? who is the author of“ el-Hikemü?l Atâiyye ”, and in the first section,life and works of Esteemed Ahmed Mâhir have been narrated. In the second section, work of?el-Muhkem fî Şerhi?l-Hikem? (first 100 pages) has been introduced from the view point ofform, content, literary value, language and resources of the commentary. In the third section,primary mystic subjects have been scrutinized and finally in the fourth section the first 100pages of ?el-Muhkem fî Şerhi?l-Hikem? have been ascertained and verified.