Cpm-pert modelleri ve uygulaması
Cpm-pert models and applications
- Tez No: 207593
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA URFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bildigimiz gibi bir projenin gerçeklesmesi, amacına ulasması planlı, program, kontrollü ve titiz bir çalısmayla gerçeklesmektedir. Projenin amacına ve ölçegine bakmadan, isletmelerin yerine getirmek zorunda oldugu görevleri vardırki bunlar kaba hatlarıyla planlama, organizasyon ve yönetme kalemleridir. Ancak bütün organizasyonların yapıldıgı deneyimli ve gerekli egitimden geçirilmis ekibin kullanılmasıda her zaman projenin basarıya ulasdıgını veya normal yapım sürelerinde teslim edildigini,saglıklı ürünler elde edildigini söyliyemiyebiliriz. Proje ye göre degisiklik gösteren hava, arazi kosulları, makine donanımı hasarları, beklenmedik pekçok olay projenin önünü tıkayan olumsuz etkileyen faktörlerdir.Bizim burda ele alacagımız kısım isletme sahibi gözüyle baktıgımızda, proje sorumlusunun süre ve maliyet iliskisi açısından etkin bir program ve denetim yapamamasıdır. Bu çalısmamızda genel proje yönetimi hakkında bilgi verdikten sonra tezimizin esas amacı birer yöneylem arastırması teknigi olan süre - maliyet optimizasyonu ve projelerin programlanmasında kullanılan CPM (Critical Path Method un bas harflerinden olusan) ve PERT (Project Evaluation and Review Techniques in bas harflerinden olusan) iki ayrı yöntemi ele almıs bulunmaktayız. Bu iki yöntemden CPM deterministik, PERT ise probabilistik bir metodtur. Her iki yöntemde de faaliyet baslama zamanlarının ,proje tamamlanma zamanıyla olan iliskileri incelenmektedir.Genelde bu yöntemlerinin uygulanması zaman alıcı ve tekrarlamalardan olusan bir matematik sistemine dayandıgı için hata yapmaya açıktır. Bu nedenle hızlı ve hatasız sonuçlar alınabilmesi için bilgisayar kullanımı daha uygundur.Çalısmamızda Microsoft bünyesinde bulunan MS project 2003 yazılımından yararlanılacaktır. Uygulama kısmında gelisim firmasının sözlesmeli müsterilerinden biri olan Mercedes Benz in 2007 yeni yıl hediyesi olarak müsterilerine vermeyi amaçladıgı özel, daha önce piyasada olmayan degisik kapak, kagıt ve baskı sistemlerinin kullanılması zorunlulugu içeren 10.000 adet ajanda siparisi üretimi üzerine yapılmıstır. Siparis verilis tarihi 27 kasım 2006 olmakla beraber teslim tarihi 27 aralık 2006 olarak bir aylık bir süre belirlenmistir.(normal isgünleri ve cumaertesi dahil ) Bütçe olarak 60.000 ytl nin üzerine %10 hizmet bedeli eklenerek müsteriye sunulmustur. Gelisim firmasının elindeki diger islerin yetismesi ve bu projenin maliyetininde en aza indirilmesi yeni yıl öncesinde kar marjını arttırmak amacıyla söz konusu projeye CPM-PERT yöntemi uygulanmıs ve aynı projenin 20 isgününe tamamlanabilecegi görülmüstür. Böylece firma elindeki diger islere kaynak aktarma sürecini hızlandırmıstır. Bu çalısmanın amacı modern proje programları ile etkin bir planlama ve denetim ile aynı kaynaklarla daha kısa sürede daha verimli çalısmalar elde edilebiliceginin gösterilmesidir.
Özet (Çeviri)
A project reaches its aim a defined time and sources if a planned, programmed and controlled working exist. A project can not be succeed if there are not experienced personel and enough equipment.This is normal time despite having experienced personel and enough equıtment..Bad meteorological and land conditions or other reasons effect to project negatively. But, also this main cause of delays is the fact that project menager can not make effective planning and control in terms of time and cost. n this study, the necessity of an effective planing and control in surveying projects , as in all projects,is considered.Of all operation research technıques, CPM ( Critical path method ) and PERT ( Project Evaluation and Review Technıque ) methods are selected since they are more proper for the philosophy of surveying projects. n application part of the study, here techniques are applied to a surveying project, performed before without using such project planing techniques, and the results are compared with ones, taken in the real project, with respect to cost and time. The main purpose of this study is to demostrate that the modern project programming methods, applied succesfully in printing house projects, can also be applied in the surveying projects and that, by means of effective planıng and control, a more productive work can be performed.