İslami literatürdeki nur-, Muhammedî anlayışının nübüvvet açısından değerlendirilmesi
The belief of ligth of Muhammed within islamic literatür and its evoqation according to Islamic prophty
- Tez No: 207610
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADİL BEBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İslami literatürde yer alan nur-i Muhammed-i anlayısı, hz. Muhammed'in ilk yaratılanvarlık oldugu düsüncesi üzerine temellendirilmistir. Bu terim, ilk Kab el-Ahbar tarafındankullanılmakla beraber Sehl b. Abdullah et-Tüsterî ve onun takipçileri tarafından çerçevesibelirlenen bir teori haline gelmistir. bn Arabi teoriye bugün anlasılan son seklini vermistir.Bu tezimizde soz konusu teorinin slam ilimlerinden yola çıkarak degerlendirilmesiyapılmaktadır. Bu arada teorini etkilenmis olabilecegi kültür ve anlayıslarla karsılalstırmalarada gidilmektedir
Özet (Çeviri)
In this master thesis which is called ?The Belief of light Muhammed Withinslamic Literature and ts Equvation According to slamic Prophety" was studied andpresented the Ligth of muhammed in the slamic literature especially in slamicMistisizm History which called Tasavvuf. Tarihi.This belief was begun by Kâ?b el Ahbâr who was a muselman after Prophet wasdead. And the theory was suggested by Sehl b. Abdullah Tusteri and his disciple Hallacand bnü?l-Arabi and Cîlî in the light verse and some other verses.The orıgin of light of Muhammed theory that muhammedan light was created by Godbefore everything.