Hızlı katılaşma ile yüksek mukavemetli malzemelerin üretilmesi ve kurşun-asit akümalatörlerine uygulanması
- Tez No: 221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Uzay ve Havacılık, Elektronik ve Bilgi işlem endüstrileri üstün özellikteki malzemelere talebi arttırmışlardır» Bu talep artışı yeni malzemelerin keşfine zorlayıcı neden olmuştur.“ Hızlı katılaşma işlemi de, günümüzün ihtiyaçları için geliştirilmiş yüksek mukavemetli malzeme üretms teknikl erinden birisidir» Bu çalışmada da hızlı katılaşma üretim metodlan ve hızlı katılaşma ile malzemelerin kazandıkları fiziksel ve kimyasal ”özellikleri incelenmiş olup» en düstride kullanma, alanı olarak sadece Kurşun-Asit a-'- kümülat erlerine uygulanması ve getirdiği yararlar te orik -olarak işlenmiştir» Tez içerisinde sırasıyla Yüksek mukavemetli malze melerin üretimi 9 hızlı katılaşma ile yüksek mukavemeis.- li malzemelerin üretilmesi ve yöntemleri. hızlı katı laşma mekanizması ve Surşun-Üsit akümülatör plakala-* rında hızlı katılaşma yöntemi ile elde edilen ala şımın kullanılması ve yararları incelenmiştir»
Özet (Çeviri)
Space and aviation the industries of electronics and computer systems increased the demand for mate - rials of super-quality. Ihis increase in demands be-» 1 came an influential cause for the discovery of new materials. Rapid solidifioation operation is one of the tec hniques of producing high resistant materials and is improved to meet the demands of our present day. In this study production methods of rapid solidi fication and the physical and chemical characteris tics gained by materials after rapid solidification operation are studied; besides, it* s application only to the lead-acid accumulators in the industry and it's advantages are investigated the aretically. In this thesis respectively, the production of high resistant materials the production and methods of high resistant materials using rapid solidifica tion, the mechanism of rapid solidification and the usage and advantages of the alloy gained by rapid solidification in the plates of lead-acid accumula tors are investigated.