Finansal piyasalarda küreselleşme
Globalization of financial markets
- Tez No: 207638
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Küresellesme hayatımızın her alanında karsılastıgımız çok boyutlu ve karmasık bir süreçtir. Küresellesme sürecinin bir parçası ve uzantısı olarak son yüzyılda dünya ekonomisinde yasanan en önemli gelismelerden birisi hiç süphesiz finansın uluslararasılasmasıdır. Finans piyasalarının küresellesmesi ile para bulundugu mekandan bagımsız, serbestçe dolasır hale gelmis, ulusal finans piyasalarını ayıran sınırlar ortadan kalkmıs, finans piyasaları kontrol ve sınırlandırmalardan arındırılıp uluslar arası rekabete açılmıstır. Finansın uluslararasılasması sonucunda, sermaye ve finansman gittikçe küresellesmekte ve ulusal sınırlar önemini yitirmektedir. Mal ve sermaye piyasalarının serbestlesmesi küresellesmenin hız kazanmasına neden olmus, ülkeler arasındaki uzaklıklar önemini yitirmistir. Böylesi bir ortamda bir ülkede yasanan gelismeler diger ülkeleri de etkisi altına almaya baslamıstır. Finansal küresellesme ve onun beraberinde gelen finansal liberalizasyon bir çok ekonomik krize neden olmustur. Bu çalısmada finans piyasalarındaki küresellesmenin gelisimi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Globalisation is a multi dimentional and deep process that we come across with in each part of our lives. As being a part and an extension of the globalisation process,one of the most important development seen in the world economy,without any doubt, is the internationalism of the finance. As the finance market is globalised, the Money gets independent of its location and circulated freely, the limits that seperate national finance market disappeared, and the national finance markets are prufied from control and limits , opened to international competiton. As a result of internationalism of the finance, capital and finance globalises increasingly and national borders loses its importance. The freedom of the good and the finance market leads to globalisatin to accelerated and makes the distance between countries unimportant. In such an atmosphere, the development seen in a country started to influence the other countires as well. Financial globalisation and financial liberalisation caused so many economical crisis. In this study, the globalisation of the financial market`s development is investigated.