Türkiye' nin alternatif enerji kaynakları potansiyeli ve ekonomik analizleri
The potential of Turkey's renewable energy resources and economical analysis
- Tez No: 207708
- Danışmanlar: PROF.DR. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Yetmisli yıllarda yasanan enerji (petrol) krizleri sonrasında dünya genelindeenerjinin ekonomik faaliyetler açısından vazgeçilmez bir faktör oldugu anlasılmıstır.Enerjide dısa bagımlı olan ülkeler daha sonraki yıllarda enerjide yasadıkları dısabagımlılıgının azaltılması konusunda yerli, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarınailgi göstermeye baslamıslardır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin diger birsebebi ise yenilenemez (konvansiyonel) enerji kaynaklarının yüksek miktarda karbondioksit salınımı yapması ve bunun neticesinde meydan gelen sera gazı etkisi nedeniyleyasanan küresel ısınmadır.Bu çalısmada yenilenebilir enerji kaynakları Dünya ve Türkiye ölçegindepotansiyel ve kullanım miktarları açısından degerlendirilmeye çalısılmıstır. Dünyagenelinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında artıs oldugu görülmüstür.Türkiye alternatif enerji kaynakları bakımından potansiyel olarak iyi durumda olmaklabirlikte kullanım miktarları ve üretim açısından düsük seviyelerdedir. Dünya genelindegelecek yıllarda toplam enerji üretimi içerisinde alternatif enerjilerin payının artmasıbeklenmektedir.
Özet (Çeviri)
After the power (oil) crisis in seventies, it has been recognized that energy is acrucial factor for economic activities. Countries, which have dependancy on energyresources, started interesting in new, clean and renewable energy resources to decreasetheir power dependancy. Another important factor of increasing attention to therenewable energy resources have greenhouse gases affect causes global warming. Nonrenewableenergy resources diffuse carbon dioxide highly so that greenhouse gasesaffect occurs.In the thesis, renewable energy resources were tried to evaluate according to theirpotential and usage capacity in Turkey. It has been understood that, renewable energyresources have been raising all around the world. Altough Turkey has a big potential ofalternative energy resources, usage and production of alternative resources are less thanexpected. It has been expected that alternative energy resources will increase their shareof total energy production all around the world.