Türk hukukunda cezanın belirlenmesi
Determination of punishment in Turkish law
  1. Tez No: 207709
  2. Yazar: ENVER KUMBASAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA NUR CENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ceza, devlet tarafından suç işleyen kişiye uygulanan yaptırımdır. Devlet, bir arada yaşayan insanların hak ve özgürlüklerinin korunması, toplumun barış ve huzuru ile kamu güvenliğinin sağlanması, hukuk düzeninin korunması amacıyla cezalandırma yoluna gider. Ceza, kişinin özgürlüğünü kısıtlayan, acı ve ıstırap veren bir olgudur. Bu nedenle cezanın belirlenmesi önemlidir. Ceza kavramı, bir cezada bulunması gereken nitelikler, ceza uygulamasından beklenenler, ceza türleri, cezanın süresi ya da miktarı, cezalar sistemi, cezanın soyut ve somut belirlenmesine ilişkin kurallar ve hükümler incelememizin konusunu oluşturmaktadır. Bununla, cezanın sanığa uydurulması, diğer bir anlatımla bireyselleştirilmesi yönteminin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 5237 sayılı yeni Türk Ceza Yasası'nda düzenlenen cezalar, cezanın belirlenmesi kurallarını içeren altmışbirinci madde, eski 765 sayılı Türk Ceza Yasası hükümleri ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu incelemede, önemi nedeniyle mahkeme kararları ve öğretideki görüşlere de yer verilmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Yasası iki tür ceza düzenlemiştir. Hapis cezası ve adli para cezası. Gün para cezası getirilmiştir. Sistem basitleştirilmiştir. Cezaların süreleri ve miktarları pek çok suçta artırılmıştır. Cezaların alt ve üst sınırları arasındaki fark eski Yasa'ya göre daha fazladır. Cezanın belirlemesinde yargıca geniş takdir yetkisi verilmiştir. Temel cezanın belirlenmesi sebepleri olaya bağlı olarak tek tek sayılmıştır. Böylece, erteleme, tedbire çevirme, takdiri indirim sebepleriyle karıştırılması önlenmiştir. Cezanın amacına ilişkin birinci maddede sınırlandırıcı hüküm konulmuştur. Yargıca tanınan geniş takdir yetkisi ve Ceza Yasası'nın amacını gösteren hüküm doktrinde genel olarak eleştirilmiştir. Türk hukukunda cezanın belirlenmesinde yargıca büyük iş düşmektedir. Adaletin gerçekleştirilmesi, suç işlenmesinin önlenmesi, suç işleyenin yeniden topluma kazandırılması amaçları gözetilerek ceza belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Punishment is a sanction that is enforced to offender by government. Government prefers to punish in order to preserve rights and liberties of people who lives together, to protect public order and to ensure public peace and safety. Punishment is a fact that restricts personal liberty, makes pain and suffer. Therfore, it is important to determine the punishment. The punishment concept, the qualities required in a punishment, those anticipated from executing the punishment, types of the punishment, the punishment time or quantity, punishment systems, the rules and provisons related to abstract and concrete determination of the punishment compose the subject of our analysis. It is herewith purposed to make the punishment fit the offender, in other words, to reveal the method of personalization. For this purpose, the punishments regulated in The New Criminal Code No. 5237 has been analyzed comparing the article 61 containing the rules of determination of the punishment with to the provisions of The former Criminal Code No.765. In this analysis, it has been mentioned, due to its importance, court decisions and opinions in doctrine. The Criminal Code No.5237 has regulated two kind of punishment, namely; prison sentence and fine. It has been accepted ?day fine?. The system has been simplified. It has been increased time and quantity of the punishments in so many offence. There are more differences between the lower limit and upper limit of the punishments as to the former Law. It has been given large discretion to the judge regarding determination of the punishment. The reasons of the determination of the punishment have been counted one by one subject to the case. Consequently, it has been prevented to confuse with deferring, changing to precaution, discretionary allowance reasons. It has been set a restrictive provision in article 1 related with to purpose of the punishment. The large discretion power which is given to the judge and the provision showing the purpose of The Criminal Code has been generally criticised in doctrine. There is a great duty on the judge regarding determination of the punishment in Turkish Law. It should be determined the punishment taking into consideration the purposes of realization of justice, preventing to offence, getting the offender earned for the society.