Oyun teorisi ile imkb'de sektör analizi
Sector analysis with game theory in istanbul stock exchange
- Tez No: 207764
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Etkilesimli karar verme durumlarında optimum karar seçenegini bize sunan oyun teorisi, gerek günlük hayatımızda gerekse is hayatında gün geçtikçe daha fazla yer almaktadir. Kullanıldıgı alanlar ve bu alanlara uygulanmasıyla elde edilen sonuçların tutarlılıgı görüldükçe, konuya olan ilgi daha da artmaktadır. Teorinin çok daha sık kullanacagı bir zamana yaklastıgımız görülecektir. Bu çalismada, rekabet ve/veya çatısma durumlarında optimum hareketin ne oldugu sorusunun cevabını veren oyun teorisinin temel kavram ve varsayımlarıyla, modelin matematiksel temelleri, genel çözüm yöntemleri üzerinde durulmus ve %stanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda bir uygulama yapılmıstır. Bu uygulama, borsaya yatırım yapan n ?1 kisi bir oyuncu, borsaya yatırım yapmak isteyen yatırımcı da diger oyuncu olmak üzere, ?2 kisili 0 toplamlı? oyunlar üzerine bir çalismadir. Oyun teorisi kullanilarak bir yatırımcının, her ay için %MKB'deki Sınai, Hizmet, Mali ve Teknoloji sektörlerinden hangisinden veya hangilerinden hisse senedi alması gerektigi ile ilgili bir fikir verilmek istenmistir
Özet (Çeviri)
The game theory that provides us an optimum decision option in such a position an interaction decision is given, takes place more often both in our daily life and business life. The interest in this issue is increasing when the consistency between the results of the application and application territory is seen. It will be seen that we come close to aperiod that theory will be used more often. In this study it is dwelled on the general concepts and hypothesis, mathematical fundamentals and general solution methods of the game theory that answers the question of what the optimum behaviour should be in a competition and/or conflict. A practise has been made in Istanbul Stock Exchange. This practise consists of ?2 person zero sum game? one of them is n ?1 player who makes investments in stock exchange and the other playes is the one who wants to make investment in stock exchange. By the game theory an idea is wanted to be given for an investor in order to which of the sector/sectors' financial shares of IMKB such as National Industrial, National Service, National Financial and National Technology should be bought.