İMKB'de sektörel yatırımın oyun teorisi ile analizi
Game theory analysis of investment portfolios in İMKB sector indexes
- Tez No: 330478
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN CİNEMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Oyun Teorisi'nin uygulamaları gün geçtikçe daha fazla alanda kullanılmaktadır. Rekabet ve çatışma durumlarındaki karar verme süreçlerinde optimum karar seçeneklerini sunan Oyun Teorisi'nin kullanıldığı alanlar ve verimliliği arttıkça önemi artmaktadır. Günümüzde, bilgisayar teknolojisinin hızlı gelişmesiyle teorinin uygulanması hızlanmış ve karar mekanizmalarındaki etkisi artmıştır.Bu çalışmada, Oyun Teorisi'nin kavram ve varsayımları üzerinde durulmuş, finansal piyasalardan biri olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın hisse senetleri sektör endeksleri arasında geçmiş verilerden yararlanılarak optimal portföy dağılım oranları analiz edilmiştir. 2001 ile 2010 yılları arasındaki İMKB Ulusal Sınai, Ulusal Hizmetler, Ulusal Mali ve Ulusal Teknoloji endekslerinin aylık açılış ve kapanış verilerine Oyun Teorisi Doğrusal Programlama modeli uygulanmıştır. Bu çalışmada yapılan uygulamada iki kişili sıfır toplamlı oyun modeli kurgulanmıştır. Modelin analiz sonuçları doğrultusunda bir yatırımcıya, her ay için İMKB'deki dört sektör endeksinden hangisi veya hangilerine ne oranda yatırım yapması gerektiğine dair bir fikir vermek istenmiştir.Yatırımcılar için sektör endeksleri finansal varlıklarının değerlendirmesinde gösterge niteliği taşımaktadır. Endekslerin getiri oranlarının grafiği ve genel pazar ile uyumları bir portföy oranlarında ve çeşitlendirilmelerinde önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın bulguları yatırımcılara fayda sağlayacak bir portföy modelinin avantajlarını ortaya koymaktadır. Sonuçlar; tasarruf sahipleri, yatırımcılar ve finansla aracılar için gösterge niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Applications of Game Theory modeling is being used in a variety of different extents. Game Theory provides tools for optimum decision making in decision making processes which involve competition and conflict. Consequently, the use and application fields for Game Theory have an ascending rise. Today, via improvements in computer technology, applications and effectiveness of Game Theory upon decision making processes are rising.In this thesis, concepts and assumptions of Game Theory have been revealed, optimal investment portfolio distribution proportions are investigated by analyzing the actual data derived from İMKB sector indexes. The data of National Industrial, Services, Fiscal and Technology indexes derived from year?s interval 2001 and 2010. The linear programming application has been set upon a two person and zero sum game using monthly opening and closing index values of trading sessions. The aim of this thesis, is to provide monthly quality and quantity portfolio assessment in-betweens index distribution through model analysis conclusions.Since sector index valuations and volatilities are taken indicators for various investment assets, their profitability and concordance with the stock market constitutes importance in order to make optimal portfolio allocation decisions. In this context, the results of this study provide a useful scope of application for the investors. The results are also indicative for investors, economizers and financial intermediaries.