Anonim ortaklıklarda ibra
Acquittal in corporations
- Tez No: 207814
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İbra, anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunu sona erdiren nedenlerden biridir. Anonim ortaklık genel kurulunun aldığı geçerli bir ibra kararı ile bir yandan ibra edilenlerin belli bir hesap dönemi içinde gerçekleştirmiş oldukları iş, işlem ve faaliyetleri uygun bulunarak onaylanmış olurken, diğer yandan anonim ortaklık, ilgililere karşı bu iş, işlem ve faaliyetleri sebebiyle herhangi bir hak veya alacak ileri sürmeyeceğini, onları sorumlu tutmayacağını, tazminat davasını açmayacağını beyan etmiş olur. Kuruluş dönemi bakımından ibra, Türk Ticaret Kanunu' nun 310. maddesinde düzenlenmiş olup, buna göre, kurucuların, yönetim kurulu üyelerinin ve denetçilerin kuruluş aşamasındaki işlemlerinden doğan sorumlulukları, ortaklığın tescili tarihinden itibaren dört yıl geçmedikçe sulh ve ibra suretiyle sona erdirilemeyecektir. Faaliyet dönemi bakımından ibra ise TTK' nın 380. maddesinde yer almaktadır. Anılan maddeye göre, bilançonun onaylanmasına ilişkin genel kurul kararı ile kural olarak ibra gerçekleşmiş olur. Ancak, bilançoda bazı hususlar belirtilmemekte veyahut bilanço, ortaklığın gerçek durumunun görülmesine engel teşkil eden nitelikte birtakım hususları ihtiva ediyorsa bu durumda, bilanço tasdik edilmiş olsa dahi ibra yapılmış sayılmaz. TTK' da ibra ile ilgili temel hükümler, yukarıda belirtilen 310. ve 380. maddelerdir. Ancak, bu maddelerin, ibranın ilgilileri sorumluluktan kurtaran önemli bir müessese olmasına karşılık, yeterli düzenlemeler niteliğinde olduğunu söyleyemeyiz. Ne yazık ki Türk Ticaret Kanunu Tasarısında da ibra ile ilgili açıkta, tartışmalı kalan yetersizlikler tümüyle giderilememiştir.
Özet (Çeviri)
Acquittal is one of the reason which terminates the liability of the member of the board of directors in corporations. With the valid acquittal decision of the general assembly of a corporation, the works, transactions and activities of the member of the board of directors which are made in a financial period, are approved and on the other hand, the corporation, declare that not to claim a right or a credit against to them because of these works, transactions and activities; not to bring forward any right or claim; not to bring a compensation suit. For the formation period, acquittal is prepared in the article 310 of the Turkish Commercial Code. According to this article, the liability of the founders, member of the board of directors and controllers arising from the transactions of foundation period, can not be terminated by acquittal or peace unless four years have passed from the official registration of the corporation. Acquittal in the running period is preapared in the article 380 of the Turkish Commercial Code. According to this article, as a rule, with the decision of the general assembly relating to the approving the balance sheet, at the same time acquittal becomes fact. But, if some respects are not stated or stated but balance sheet is consisted some respects that prevents to see the real situation of the corporation, the acquittal does not becomes fact even if the balance sheet is approved. The basis provisions about the acquittal in the Turkish Commercial Code are article 310 and 380. But, we can?t say that these articles are adequate provisions despite acquittals? being of a very important instution in corporations as it saves the the founders, member of the board of directors and controllers from liability. Also, the bill of Turkish Commercial Code have couldn?t complete all the necessary parts for acquittal.