Sinemasal özne ve gözetlemenin iktidarı
Cinematic subject and the power of observation
  1. Tez No: 207869
  2. Yazar: JANET BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Michel Foucault düsünceleri ve kuramlarıyla öne çıkmıs bir sosyologdur. Onun gelistirdigi birçok kuramın yanında özellikle gözetleme ve iktidar meselelerine getirdigi yaklasımlar bu kavramlara farklı anlamlar katmıstır. Sinema da gözetlemeye dayalı bir sanat dalıdır. Yönetmen yarattıgı film üzerinden izleyiciyi izlemektedir. Tezin hareket noktası gözetleme ve iktidar kavramlarının, Foucault'un tanımladıgı biçimi üzerinden sinema ile olan iliskisini sorgulamaktır. Bu baglamda öncelikle Foucault'un bu kavramları nasıl açıkladıgı ve açıklarken nelerin üzerinde durdugu konusuna deginilmistir. ktidar ile gözetlemenin feodal düzenden modern yasama dogru gelisen ve degisen sürecine Foucault'un teorileri üzerinden bakılmıstır. Gözetleme ayrıca Bentham'ın Panoptikon modeli ile Foucault'un gözetleme ile ilgili savları yeniden gözden geçirilerek ve günümüz modern yasamındaki gözetleme araçlarına deginilerek ele alınmıstır. Böylelikle gözetleme ve iktidar meselesi hem seyirciyönetmen arasındaki iliski baglamında hem de sinemayla kurdugu iliski baglamında incelenmistir. Bu konuya iliskin farklı filmlere de gözetlemeyi temsil etme biçimleri açısından deginilmistir. Tezin sonunda ise konuya iliskin iki önemli örnegin karsılastırmalı çözümlemesi yapılmıstır. Bu dogrultuda Alfred Hitchcock ve Ferzan Özpetek'in sinema anlayısları ile bu konuya iliskin çekmis oldukları Arka Pencere ile Karsı Pencere adlı filmleri karsılastırılmıstır. Farklı iki dönemde film çeken iki yönetmenin bu iki farklı örnegi hem gözetleme açısından hem iktidar açısından hem de karakterler, dönem, konu gibi sinemasal açılardan incelenmis ve eklerde resimleriyle birlikte gösterilmistir. Seyirci yönetmen arasındaki iliski Foucault'un iktidar ve gözetleme tanımlarına benzer bir özellik tasır. Tezin amacı bu benzerligi açıklamakla beraber, iktidar-bilgi iliskisi ile bu iliski biçiminin seyirci ve yönetmen arasında ne türden bir iktidar iliskisi dogurduguna açıklık getirmektir.
Özet (Çeviri)
Michel Foucault is a very important sociologist because of his theories. Especially his works about power and surveillance have different meanings with him. Cinema is art of about voyeurism. Director watches the audiences people through the film. My thesis starting point is to research cinema in the framework of Foucault?s approaches about surveillance and power. Firstly, I have looked at how Foucault had explained power, surveillance and historical aspects of these subjects . In addition to that, the notion, ?surveillance?, reviewed in the light of Bentham?s Panopticon model. At this point, we have chance to emphasize the modern surveillance resources. In this way surveillance and power has been detected in terms of viewer and director relationship and also cinema . Some of films which are about this subject are examined in terms of ways of watching. In the final part, two different examples; Ferzan Özpetek?s Front Window and Alfred Hitchcock?s Behind Window were compared in terms of their cinematic objects. These two different examples have different directors and belong to different phases of cinema history. I have compared this examples according to surveillance, power and cinematography. Director and viewer relationship has similarities with Foucault?s surveillance and power theories. The aim of my thesis is to clarify these similarities and explain the power-knowledge relationship between the director and the viewer.