Hıtchcock sinemasında mahremiyet kaybı ve tekinsizlik kavramları üzerine freudyen ve fenomenolojik bir okuma
A freudian and phenomenological reading on the loss ofprivacy and the concept of the uncanniness inhitchcock's cinema
- Tez No: 957147
- Danışmanlar: DR. ELVAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Alfred Hitchcock'un psikolojik gerilim film türünde seçilmiş üç ustalık dönemi eseri kapsamında, sinemadaki ev mekânlarının mahremiyet kaybıyla tekinsiz hale gelişleri Freudyen kuramlar ışığında, mekânsal fenomenolojik yöntemle analiz edilmiştir. Öznenin eviyle kurduğu tinsel bağın yapıtaşı olan mahremiyet kavramı, hem başkalarınca merak unsuru olması hem de yitirildiğinde ortaya çıkan Freudyen tekinsizlik hissiyatı açısından ele alınmış, mahremiyetin ve tekinsizliğin mekânsal temsilinde psikolojik etkileri olan kurgusal evlere ait mimari ögelerin, filmler özelinde fenomenolojik anlamları değerlendirilmiştir. Hitchcock eserlerinde mekân, fiziksel olduğu kadar algısal ve tinsel düzlemde hikayenin psikodinamik yapısına gerilim unsuru olarak katkı sağlar ve bu bağlamda mekânların ilgili ögeleri, çalışmada fenomenolojik göstergeler olarak ele alınmıştır. Nesnenin özünü insanla kurduğu bağ ile açıklayan fenomenoloji, algılananın fiziksel ve işlevsel özelliklerinin yanı sıra algılayan öznenin geçmiş yaşantısındaki deneyimleriyle ilgilenir ve bu yönüyle psikanalitik yaklaşımın geçmiş ve bilinçdışı ile kurduğu ilişkiye eklemlenerek Hitchcock'un tekinsiz sinemasal mekânlarının Freudyen çözümünde tamamlayıcı bir yöntemsel zemin sunar. Şüphesiz öznenin bilinçdışının, mekânsal algısını en yoğun olarak etkilediği mekân evidir. Evi, özneyi dışarıdaki fiziksel zorluklardan olduğu kadar psikolojik baskılardan da korurken anılarının ve bastırılmışlıklarının da konumudur. Ona dışarıda sürekli değişen dünyanın aksine bir süreklilik vadeder ve kök salmasına izin verir. Kök saldığı, ikamet ettiği evi kişinin mahremidir ve mahremiyet, kişinin başkalarından ayrıştırdığı bir içselliğe sahip olmasına olanak sağlarken aynı zamanda evini, başkalarınca bir merak unsuru haline getirir; merak edenler için kişinin mahremi artık keşfedilmeyi bekleyen bir gizdir. Nitekim özne, hem izlenmekten rahatsız olur hem de başkalarını izlemekten haz duyar ancak kendisinin yalnızca bir görüş açısı varken varoluşu her açıdan gözlemlenmeye açıktır. Dolayısıyla kendine mahrem bir alan, bir ev, bir kabuk yaratır. Dış dünyayı görmeye devam etmek için kabuğuna açtığı bir pencere, mahremini gözetlemek isteyen içinse içeriye açılan bir perspektif sunar. Mahremiyet ihlali, hem toplumsal ahlaka uymayışı nedeniyle vicdani bir rahatsızlık unsuru, hem de kapalı pencereler, kapılar ardından çıkacakların öngörülemezliği nedeniyle tekinsiz bir deneyimdir. Schelling tarafından ilk kez felsefi bir temele dayandırılan tekinsizlik kavramı; bilinçaltında kalması gerekenin beklenmedik şekilde görünür hale gelmesinin neden olduğu rahatsız deneyim olarak tanımlanmışken, Jentsch tarafından psikolojik temellere oturtularak; entelektüel belirsizlik olarak açıklanmıştır ancak Freud'un belirttiği üzere, her yabancı olan tedirgin edici değildir ama yabancılaşılanın dönüşü tekinsizlik yaratır. Yabancılaşılan, kişinin bir nedenle bastırmış olduğu mahremidir ve beklenmedik anda açığa çıkması psikolojik tedirginlik nedenidir. Bu çalışmada, Hitchcock eserlerinden seçilen ''Rebecca'', ''Rear Window'' (Arka Pencere) ve ''Psycho'' (Sapık) filmlerinin okumalarında Freudyen kavramlardan yararlanma tercihinin temel nedeni tezin ana çalışma konuları olan ''tekinsizlik hissiyatı'' ve ''tekinsiz ev'' olgusunun Freudyen kavramlar olmasıdır. İrdelenen Hitchcock sinemasındaki tekinsizlik kavramı, özellikle ev mekânları ve mahremiyetin kaybı bağlamında ele alınmış ve tekinsizlik kavramının kuramsal temeli olarak Freud'un ''Tekinsiz'' adlı makalesi tercih edilmiştir. Bu tercih Hitchcock'un anlatı yapısında, bastırılmış olanın geri dönüşü, bilinçdışının mekânsal yansımaları ve evlerin mahremiyet ihlali gibi Freudyen temaların belirgin biçimde yer alması nedeniyle metodolojik olarak tutarlıdır. İnsanın günlük yaşantısının vazgeçilmezi olan mekân, insanı anlatan sinema sanatında da yer bulur ve sinema, dinamik anlatı yapısı sayesinde tekinsizlik hissiyatı dahil insanın mekânla kurduğu devingen her ilişkiyi üçüncü göz olarak irdeleme fırsatı yaratır. Nitekim, tekinsizlik kavramını psikanalitik temellerle çalışan Freud'un saptadığı beş ana tekinsizlik nedeni (bir şeyin canlı veya cansız ayrımının yapılamayışı, bir şeyin ikizlik/çiftlik durumu, bir şeyle tesadüf sınırlarını aşacak kadar fazla karşılaşma durumu, ölümden geri dönüş ve insan beden bütünlüğünün bozulması), başta korku ve psikolojik gerilim türüne ait eserlerde olmak üzere filmlerin olay örgüleri ve kurgusal mekânlarında karşımıza çıkar. Kurgusal mekânlar, fiziksel mekânlardan farklı olarak içeriği oldukları anlatının ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş ve bütünüyle düşünseldir. Bu nedenle, sadece ait oldukları eserde bir anlam ifade ederken, içerdikleri sembolik mimari ögeler sayesinde salt bir sahne görevi görmekten öte anlatının içsel ve dramatik etkisine katkıda bulunur. Korku ve psikolojik gerilim türündeki sinema eserlerinde mekânsal tekinsizliğin bilinçli olarak kurgulanması ve tekinsizlik kavramının ev ve mahremiyet kavramlarıyla ilişkili olması nedeniyle eserler, ikamet eden özne açısından evin anlamının farklı bağlamlarda gözlemlenmesine imkan tanırken, bu çalışmada irdelenmek üzere seçilen üç Hitchcock eserindeki kurgusal ev mekânları, salt bir konum olmaktan öte birer öznedir, fenomenolojik ögeleri ile karakterleri metaforize eder, izler, dışlar ve davet eder. Özetle bu çalışmada, dinamik mekânsal anlatısı gereği öznenin mekânla kurduğu devingen ilişkiyi irdelemeye olanak sağlayan sinema eserlerinden seçilen üç psikolojik gerilim türüne ait Hitchcock filmi kapsamında, kurgusal evlerin ikamet edilebilirliklerini kaybedişleri, kavramsal araç olarak seçilen Freudyen kuramlar odağında irdelenirken, atmosferik tekinsizlik hissiyatına semiyotik katkıları belirlenen mimari ögeler aracılığıyla mekânsal fenomenolojik yöntemle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, within the scope of three selected masterpieces from Alfred Hitchcock's psychological thriller genre, the transformation of domestic spaces in cinema into sites of uncanniness through the loss of privacy is analyzed phenomenologically in the light of Freudian theories. The architectural elements of fictional domestic spaces, which both render privacy a matter of curiosity for others and, when lost, contribute to the Freudian notion of the uncanny, are examined phenomenologically in relation to the films. In Hitchcock's works, space functions not merely on a physical level but also on perceptual and spiritual planes, contributing to the psychodynamic structure of the narrative as a source of tension; in this regard, spatial elements are considered as phenomenological indicators in the study. Phenomenology, first established on a philosophical basis by Husserl, emerged as a critique of the dogmatic system that regarded spatial furnishings merely as physical entities, instead defining the essence of objects through their relation to human experience. By emphasizing that perception is shaped not only by the physical and functional properties of objects but also by the subject's past experiences, phenomenology connects with psychoanalysis' concern with the unconscious and the past, thus providing a complementary methodological framework for a Freudian interpretation of Hitchcock's uncanny cinematic spaces. Undoubtedly, the space most profoundly shaped by the subject's unconscious is the home. The home shelters the subject not only from the material difficulties of the outside world but also from psychological pressures; it is also the repository of memories and repressions. Unlike the ever-changing external world, it promises continuity and allows the subject to take root. The home in which one dwells becomes one's privacy, and privacy, while enabling a sense of interiority distinct from others, simultaneously renders the home an object of curiosity. For the onlooker, the private becomes a secret awaiting discovery. Accordingly, the subject both feels discomfort at being watched and derives pleasure from watching others; yet while the subject possesses only a single perspective, their own existence is observable from all angles. Hence, the subject creates for themselves a private space, a home, a shell while leaving an opening to the outside through a window. However, that same window, while permitting the subject to see outside, also offers the scopophilic a perspective into the interior. The violation of privacy is uncanny both because it violates moral codes and because closed doors and windows conceal the unpredictable, generating an unsettling experience. The concept of the uncanny, first philosophically grounded by Schelling, is defined as the disturbing experience of what should remain hidden in the unconscious becoming unexpectedly visible; later, Jentsch established it on psychological grounds, describing it as intellectual uncertainty. Yet, as Freud emphasizes, not everything unfamiliar is uncanny; rather, it is the return of what has become estranged that produces uncanniness. What becomes estranged is the subject's own repressed privacy, and its exposure is the source of unease. In this study, the preference for employing Freudian concepts in the phenomenological readings of Hitchcock's films Rebecca, Rear Window, and Psycho lies in the fact that the experience of the uncanny and the notion of the uncanny house (two central themes of the dissertation) are fundamentally Freudian concepts. The uncanny in Hitchcock's cinema is examined particularly in relation to domestic spaces and the loss of privacy, with Freud's essay ''The Uncanny'' serving as the theoretical foundation of the analysis. This choice is methodologically coherent as Hitchcock's narratives distinctly incorporate Freudian themes such as the return of the repressed, the spatial manifestations of the unconscious, and the violation of domestic privacy. Space, an indispensable component of everyday human life, naturally finds a place in cinema, an art form that reflects the human life. Cinema, through its dynamic narrative structure, offers the opportunity to analyze from a third person perspective the fluid and shifting relationship between human beings and spaces, including the experience of the uncanny. Indeed, Freud identifies five primary sources of the uncanny (the indeterminacy of the animate and inanimate, the doubling/twinning of the self, excessive repetition, the return from death and the violation of bodily integrity), all of which appear in the narratives and fictional spaces of films, particularly within the horror and psychological thriller genres. Unlike Cartesian spaces, fictional spaces are constructed according to the needs of the narrative and are entirely conceptual; while meaningful only within their respective works, their symbolic architectural elements contribute to the inner and dramatic force of the story beyond serving merely as settings. Works in the horror and psychological thriller genres, through the deliberate construction of spatial uncanniness and its close association with the notions of home and privacy, allow the meaning of domesticity for the inhabitant to be observed across different examples. In the three Hitchcock films selected for this study, fictional domestic spaces are treated not merely as locations but as subjects in their own right: through their phenomenological qualities they metaphorize, observe, exclude and invite the characters. In summary, this study examines how fictional domestic spaces lose their habitability, through three Hitchcock films belonging to the psychological thriller genre. As Freudian theories selected as conceptual tools, it offers a phenomenological spatial analysis of the architectural elements whose semiotic contributions to the notion of atmospheric uncanniness are identified.