Uluslararası yönetsel değerlerin, türk kamu yönetimine etkisi (1923-2003)
The effecet of international administrative values into the tutkish public administration
  1. Tez No: 207966
  2. Yazar: ERSİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnkılap Tarihi Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Uluslararası Yönetsel Sistemler ve Değerler; hızla gelişen iletişim ve ulaşım araçları sayesinde, dünyadaki tüm ulusları, yalnız ekonomik ve teknolojik alanlarda değil, aynı zamanda, siyasal, kültürel ve hukuksal açıdan da birbirine yakınlaştırmakta ve dolayısıyla `kültürel dönüşümlere' neden olmaktadır. Ulusal Devletlerde bu dönüşümler; çelişkiler, eşitsizlikler, bölünmeler ve sosyo-ekonomik sorunlar yaratmaktadır. Farklılıkların artması, siyasal yapının yetersizliğiyle, alt kimlik arayışlarını körüklemektedir. Bu nedenlerle Uluslararası Yönetsel Sistemler ve Değerlerin doğrudan ve dolaylı etkileri, Türk Kamu Yönetimini büyük değişikliklere neden olacak tarzda, etkilemiştir ve etkilemeye devam etmektedir. Yönetsel Sistemlerden, özellikle, küreselleşmenin yayılması ile beraber, tepki niteliğinde, etnik milliyetçilik ve ayrılıkçı hareketler ile bölgecilik yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu gelişmeler, örgütlenme ve kendini ifade etme fırsatı bulmuştur. Küresel ve bölgesel baskılar dışardan, etnik ve yerel baskılar ise içerden Ulus-Devletleri tehdit etmektedirler. Bilgi toplumu, bu gelişmelerle, bir bakıma, Ulus-Devletlerin yeniden yapılanma ihtiyaçlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bütün bu gelişmelerin yanı sıra, karşılıklı bağımlılığın ve etkileşimin artmasıyla, dünya yeniden yapılanmaya başlamıştır. Bilgi teknolojilerine ve uluslar arası sermayeye dayanarak, önce, bölgesel kuruluşlar oluşturma, sonra ise, bütün dünyada bütünleşme gerçekleşeceği beklentisi ve varsayımı ile her Ulus-Devletin kendi bünyesine uygun, ancak, ?hükümranlık haklarını? koruyacak tedbirleri, en kısa zamanda hayata geçirmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
International Administrative Systems and Values; thanks to the quickly growing means of communication and transportation cause all the nations to become closer not only in the economic and technological areas but also in politics, culture and law; and therefore cause to the ?cultural transformations?. These transformations create contradictions, inequities, separations and socio-economic problems in the national states. The increase in the differences together with the insufficiency of the political structure urges the sub-identity researches. Therefore, the direct and indirect effects of the International Administrative Systems and Values had and have great influence on the Turkish Public Administration so as to cause great changes. As a reaction against the prevailed globalization, ethnic nationalist and separatist movements and regionalism have become widespread. These developments have the opportunity to organise and express. The Nation ? States are threatened by the Global and regional forces as the external threats and by the local forces as the internal threats. By these developments, the information society has caused the re ? organisation requirements of the Nation ? States to emerge in a sense. Besides all these developments, by the increase in the interdependence and interaction, the world has started to re ? organise. By the expectation and supposition of the development from the regional organizations to the global totality process, each Nation ? State has to take the preventive measures that are proper for its structure and which will protect its ?rights of sovereignty? as soon as possible.