The Fate of Innocence and Independence in the Corrupt European Society: A Study of Henry James's American Girls in Daisy Miller, The Portrait of a Lady, and The Wings of The Dove
Henry James'in Daisy Miller, The Portrait of a Lady ve The Wings of the Dove romanlarındaki naif ve özgür Amerikan kadınının geleneksel, ataerkil ve tutucu Avrupa Sosyetesindeki kaderinin bir çalışması
  1. Tez No: 207965
  2. Yazar: AYŞE AYDAN SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, Henry James'in Daisy Miller, The Portrait of a Lady ve The Wings of the Dove adlıromanlarında, ondokuzuncu yüzyıl sonları ve yirminci yüzyılın baslarındaki naïf ve özgürAmerikan kadınının geleneksel, ataerkil, tutucu Avrupa sosyetesindeki çıkmaz durumu,kaderine karsı özgür iradesini kullanma istegi, hayalleri ve bilhassa kadının kurumsallasmısevlilik müessesesindeki özne pozisyonu ve ask iliskileri incelenmistir.Bu baglamda, Henry James'in Daisy Miller, The Portrait of a Lady ve The Wings of the Doveromanlarındaki Amerikan kadınının geleneksel Avrupa kültürü karsısındaki ikilemi öncelikleo dönemin feminist teorisyenleri gözönüne alınarak tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in one novella and two novels by Henry James, namely Daisy Miller, ThePortrait of a Lady, and The Wings of the Dove, the innocent and the independent Americangirl?s predicament against conventional, patriarchal, and conservative Europe society of thelate nineteenth century and the early twentieth century, her free will against her fate, herimaginative desire, her love relations, and her subject position in the marriage institution arestudied.In this context, The American woman?s dilemma in the patriarchal processes of the corruptedEurope will be foregrounded in .Daisy Miller, The Portrait of a Lady, and The Wings of theDove by the readings of the feminist theoreticians of the period.