Türkiye'de transfer harcamaları ve kit'lere bütçeden yapılan transferler
Transfer expenses in turkey and public economic corporations(kit) transfers in budget
  1. Tez No: 207988
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAPAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY YILMAZ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılan bu çalısmanın konusunu Türkiye'de transfer harcamaları ve bütçeden K?T'lere yapılan transferler olusturmaktadır. Transfer harcamaları, devletin hiçbir üretim faktörü kullanmadan sadece milli gelirin bir kısmının ekonomi içinde yer değistirmesine sebep olan, dolayısıyla vergi olarak sağladığı kaynakları kisilere dağıttığı bir harcama türüdür. Birinci bölümde kamu harcaması kavramı ve tanımları, kamu harcamalarının özellikleri ve tasnifi ile Türkiye'de kamu harcamalarının gelisimi ele alınmıstır. ?kinci bölümde transfer harcaması kavramına değinilmis, transfer harcamalarının tasnifi, Türkiye'de bütçe sistemi içinde yer alan transfer harcaması kalemleri ele alınmıs olup daha sonra Türkiye'de transfer harcamalarının gelisimi incelenmistir. Üçüncü bölümde ise K?T'ler hakkında genel bilgilere verilip bütçeden K?T'lere yapılan transferler analiz edilmeye çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
This study is mainly about transfer expenses in Turkey and Public Economic Corporations? (KIT) transfers in budget. Transfer expenses which are spent by government without any production factor. Therefore, production factor is replaced only in GDP. First parts, the defination of public expenses are announced, public expenses features and classifications are emphasized and the annual increases on public expenses in Turkey are determined. Second part, the definition of transfer expenses are announced, transfer expenses features and classifications are emphasized and the annual increase on transfer expenses in Turkish budget are determined. Third part, general information about Public Economic Corporations? is given and transfers made on Public Economic Corporations? in the budget is analyzed.