Okul öncesi dönemde çocuğa doğruluk kavramının kazandırılması ve din eğitimi ile ilişkisi
Teach a child the accuracy and religious education in the pre-school age.
  1. Tez No: 207987
  2. Yazar: AYŞE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. FARUK BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tezim içindekiler, giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. İçindekiler de önsöz ve kısaltmalar bulunmaktadır. Giriş de iki kısımdan oluşur. Birinci kısımda araştırmanın amacı ve metodu ele alınıp kaynakların değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci kısımda ise kavram olarak doğruluk, ilahi dinlerde doğruluk ve doğruluk kavramının diğer kavramlarla ilişkisi ele alınmıştır. Birinci bölümde okul öncesi dönemde çocuk ve doğruluk konuları işlenir. Üç kısımdan oluşur. Birinci kısımda okul öncesi dönemde çocuk eğitiminin tanımı ve önemi, ikinci kısımda okul öncesi dönem çocuğunun gelişim alanları, üçüncü kısımda ise doğruluk eğitiminin yetersiz olduğu hallerde ortaya çıkabilecek ahlâki kusurlar işlenmiştir. İkinci bölümde ise okul öncesi dönemde doğruluk ve din eğitimi ile ilişkisi işlenmiştir. Bu ölümde üç kısımdan oluşur. Birinci kısımda doğruluğun dindeki yeri, ikinci kısımda okul öncesi dönemde çocukta dini duygu ve düşüncenin gelişmesinde yararlanılabilecek bazı metodlar, üçüncü kısımda ise din eğitiminin doğruluk kavramının gelişimine etkisi ele alınmıştır. Sonuç da ise konu genel anlamıyla tekrar edildikten sonra değerlendirmeler bulunmaktadır. Kaynakça da ise yararlanılan kaynaklar liste halinde verilmiştir
Özet (Çeviri)
The Index of my thesis comprised Introduction, first chapter, second chapter and concluding part and references. The Index includes also summery and list of abbreviations. The introduction chapter is split into two subtitles. The first subtitle explained the aim and the method and also analysis the references. The second subtitle defines the different concept of accuracy, accuracy in abrahamic religions and relation between all this concepts. The first chapter edits pre-school age from children and accuracy matters. This part split in three subtitles. First part includes the definition from child education in the preschool age and importance. The second part edits the developments of the children in the pre-school age. And the third part discusses the possible moral problems, when the education of accuracy were too less. The second chapter edits the concept of religious accuracy education in the preschool age. This chapter is also split in three subtitles. The first part discusses the accuracy in the religion. The second part explain first the place from accuracy in the religion, after discusses some methods for supporting religious feeling and believes from children in the preschool age and third part explaines the effect of religious education for the development the accuracy. The concluding part includes a general view from the Thesis and evaluation from the research. In the References part all the references are listed.