Tarihi ve kültürel çevrenin korunmasında sivil toplumun rolü: Hamamönü örneği
The role of civil society in the conservation of the historical and cultural environment: The case study Hamamonu
  1. Tez No: 208027
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, Art History, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
1800'lerin basında anıtsal nitelikli yapıların onarım gerekliligi ile baslayan ve tarihi çevrelerin korunması yönünde gelisim gösteren koruma faaliyetlerinin Türkiye'deki süreci de tek yapıdan çevreye dogru bir gelisim seklinde olmustur. Tarihi ve kültürel çevrenin temel ögesi geçmisten günümüze kalan nitelikli yapılar oldugu kadar yapıların varlıklarını sürdürebilmesini saglayan kullanıcılar yani halk da bu çevrelerin temel ögelerindendir. Tarihi ve kültürel çevrelerin korunmasında yasanan sorunların basında ekonomik yetersizliklerin geldigi bilinmektedir. Bununla birlikte, bu çevrelerin korunmasına iliskin yasal kuralların halk tarafından benimsenmesi, desteklenmesi ve uygulamalara halkın etkin katılımı günümüzde önem kazanmıstır. Tezimizde kentsel ve tarihi bir dokuda yasayanların koruma sürecindeki rolünün sorgulanması amacıyla bir alan arastırması yapılmıstır. Arastırma alanı olarak da Ankara'nın en eski kentsel doku özelliklerini barındıran ve sit alanı olan Hamamönü bölgesi seçilmistir. Arastırma sonucunda halkın sivil toplum kuruluslarının da destegi ile egitimi ve bilinçlendirilmesi gerekliligi tespit edilmistir. 2007, 136 sayfa
Özet (Çeviri)
In the early 1800?s starting with the necessity of restoration of monumental buildings and getting development to the conservation of historical environment, the conservation activities in Turkey has got similar development in paralel to the world from monuments to environment. The basic component of the historical and cultural environment is not only the buildings inherited from the past but also the inhabitants who live in these environment and make them alive. Although the major problem in conservation of historical and cultural environment is the economic insufficiency, public awareness as well as insufficient participation to conservation activities among public, have constituted the other problematic issues in the field. With this assumption in the thesis, a case study examining the role of the people living in historical and cultural environment in the conservation period is done. Hamamönü, the oldest settlement and a unique urban site in Ankara is choosen for the study. In the conclusion part of the study, it?s claimed that public education and public consciousness is necessary with the support of non governmental organizations. 2007, 136 pages