Yabancı sermaye yatırımlarına sağlanan vergisel teşvikler ve örnek çalışma
Tax encouragements provided for foreign investments and sample work
  1. Tez No: 208092
  2. Yazar: CEMİLE CANSU USLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kapitalizmin gelismesi ve küresellesme süreci, özellikle 90'lı yılların basından itibaren uluslararası piyasalara hareket getirmistir. Komünikasyonun, ulasımın ve finansal akımların gelismesi ürünlerin ve hizmetlerin farklı ülkelerde piyasaya sunulmasını kolaylastırmıstır. Çok uluslu sirketler dünyayı ortak bir pazar haline getirmistir. Bununla beraber sermaye de nispeten bol ve getirisinin az oldugu bölgelerden, daha kıt bulundugu ve getirisinin dolayısıyla daha fazla oldugu bölgelere dogru yönelmistir. Yabancı sermaye, en temel tanımıyla yatırılabilir kaynakların kisi ve kuruluslar tarafından bir baska ülkeye tasınmasıdır. Bu ise iki sekilde olabilmektedir: portföy yatırımları veya dogrudan yabancı sermaye yatırımları. Gerek portföy yatırımları gerekse de yabancı sermaye yatırımları, sermaye akısı olarak tanımlansa da aralarında önemli farklar vardır. Yabancı sermaye yatırımı olarak kurulan sirket, ana merkezindeki sirketin denetimi altındadır, yatırım yapılan ülkeye sermaye akısı yanında, teknoloji, know-how, isletmecilik bilgisinin de transferi de saglanmaktadır. Oysaki portföy yatırımlarında, bir yabancı, yatırım yapılan ülkedeki sirketin hisse senetlerini alıp satarken, hisselerini aldıgı sirketin dogrudan yönetimine katılamaz, ülkeye yapılan tek yatırım, parasal anlamdadır. Bu tez çalısmasında, dünyadaki konumu itibariyle stratejik bir öneme sahip Türkiye'nin yabancı sermayeden aldıgı pay analiz edilmis, dogrudan yabancı sermaye yatırımlarının bir ülkeyi seçmesinin nedenleri arastırılmıstır. Örnek çalısmamızda, elektrik alanında faaliyet gösteren yabancı sermayeli bir sirket ile görüsülerek son degisiklikler dogrultusunda Türkiye'deki yatırım ortamı hakkında görüsleri alınmıstır. Sonuçlar, yabancı sermayenin gelismekte olan ülkemiz açısından gerekli oldugu ancak ülkemizde saglanan tesviklerin yabancı sermaye için yetersiz olduguna isaret etmistir.
Özet (Çeviri)
Development of capitalism and the process of globalisation have helped international markets be more active particularly from the beginning of 90?s. The development of communication, transportation and financial movements facilitated the presentation of products and services to markets in different countries. Multinational firms turned the world into a common market. Consequently the capital moved from regions where it is abundant and less profitable to regions where it is scarce and therefore lucrative. Foreign capital can be defined basically as transportation of investable resources to another country by persons or organisations. This can be done in two ways: by portfolio Investment or by direct foreign Investment. Although both portfolio Investment and foreign Investment are defined as flow of capital there are significant differences between these two concepts. The firm established as a foreign Investment is under the supervision of its central firm and provides the country receiving the Investment with technology, know-how, management knowledge as well as flow of capital. However, in portfolio Investment a foreign actor buys and sells stock certificates of the firm in the country receiving the Investment and does not participate directly in the management of that firm. Here the only Investment is in terms of money. In this thesis study, the foreign capital share of Turkey as a strategically important country with regards to its position in the world was analysed and the reasons why a country is preferred for direct foreign Investment were researched. In the sample work an interview was performed with a foreign capital company working in electricity field and its opinions on the atmosphere of Investment in Turkey regarding recent changes were asked. The conclusions pointed out that foreign capital is a necessity in our developing country; however, encouragements for foreign Investment provided in our country are not adequate.