İkili ilişkilerde bağışlama: İlişki kalitesi ve yüklemelerin rolü
Forgiveness in dyadic relationships: The role of relationship quality and attributions
  1. Tez No: 208098
  2. Yazar: EBRU TAYSİ
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalısmanın amacı, evli kadınların ve evli erkeklerin evlilik uyumlarının, nedensellik ve sorumluluk yüklemelerinin evlilikteki bagıslamayı ne düzeyde yordadıgını incelemektir. Veri, seksen (80 kadın ve 80 erkek) Türk evli çiftten anketler yoluyla (`'Evlilikte Uyum Ölçegi'', `'liskilerde Yükleme Ölçegi'' ve `'Suça iliskin Kisilerarası Motivasyonlar Ölçegi'') toplanmıstır. Arastırma sonuçlarına göre, evli çiftler, Suça iliskin Kisilerarası Motivasyonlar Ölçegi toplam puanı, liskilerde Yükleme Ölçegi toplam puanı ve alt boyutları ile Evlilikte Uyum Ölçegi toplam puanı açısından benzer bulunmustur, ancak evli kadınlar, evli erkeklere göre esin verdigi zararı daha fazla incitici bulurken, bagıslama, yükleme ve evlilik uyumu yönünden cinsiyetler arasında bir farklılık görülmemistir. Çiftlerde bagıslama üzerinde, evlilik uyumunun ve yüklemelerin yordayıcı etkisi bulunmustur. Evli kadınlar ve evli erkeklerde, bagıslama, nedensellik yüklemelerine göre sorumluluk yüklemeleri tarafından daha iyi yordanmıstır. Evli kadınlarda ve evli erkeklerde, evlilik uyumunun da bagıslamayı yordadıgı görülmüstür. Evli kadınlar ve evli erkeklerde bagıslamayı yordayan degiskenler farklılasmaktadır. Evli kadınlarda bagıslamayı en iyi yordayan sorumluluk yüklemeleridir. Evli erkeklerde ise bagıslamayı evlilik uyumu ve sorumluluk yüklemelerinin yordadıgı görülmektedir. Bu bulgulara ek olarak, zararın siddeti arttıkça bagıslamanın zorlastıgı bulunmustur. Arastırmanın sonuçları, ilgili kuramsal yaklasımlar, yurtiçi ve yurtdısı yapılan çalısmalar temelinde tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this present study was to examine the predictive power of marital adjustment, causal and responsibility attributions of wives and husbands on marital forgiveness. Data was collected by means of questionnaires (`?Marital Adjustment Test??, `?Relationship Attribution Measure?? and `?Transgression-Related Interpersonal Motivations Inventory??) from a sample of eighty (80 women, 80 men) Turkish married couples. According to the results of the study indicate that couples were similar among the Transgression-Related Interpersonal Motivations Inventory, Relationship Attribution Measure, Marital Adjustment Test, however while wives found the transgression more hurtful than husbands, sexes did not differed among forgiveness, attributions and marital adjustment. The predictive power of marital adjustment and attributions were found on forgiveness of couples. Furthermore, it was found that, responsibility attributions were more predictive than causal attibutions on forgiveness of wives and husbands. Marital adjustment also has significant contribution in predicting forgiveness of wives and husbands. The variables predicting forgiveness differ for husbands and wives. For wives, responsibility attributions are the best predictors on forgiveness. For husbands, marital adjustment and responsibility attributions are seen to predict forgiveness. In addition to these findings, it has been found that the more severe the transgression gets, the more difficult the forgiveness becomes. The results of the study have been discussed on the basis of the related theoretical approaches and studies made at home and abroad.