Weibliche umwurzelung: Die darstellung interkultureller begegnungen in Den werken Von Füruzan, Alev Tekinay und Elif Şafak
Kadının yeni vatan edinme sorunu: Kültürlerarası Karşılaşmaların Füruzan'ın, Alev Tekinay'ın ve Elif Şafak'ın Eserlerinde işlenmesi
- Tez No: 208130
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu çalışmada, dünyayı gezmiş bu üç Türk yazarın bazı edebî eserlerinin; okuyucunun, çağdaş insan hayatının çeşitli ve bazen melez dilsel ve kültürel boyutlarının farkına varmasını nasıl sağladığı ele alınır. Füruzan'ın Berlin'in Nar Çiçeği, Tekinay'ın Nur der Hauch vom Paradies ve Şafak'ın The Saint of Incipient Insanities adlı eserleri, kültür-merkezli bir karşılaştırmalı tahlil için özellikle uygundur, çünkü bu eserler okuyucunun, çoklu dilsel ve kültürel boyutların hem gerçek hayattaki hem de metinlerdeki mevcudiyetine dair bilincini arttırmaktadır. Öncelikle, seçilmiş olan eserlerin ?Kültürel Değişimin Bir Parçası Olarak Sosyal Yer Değiştirme?, ?Yeniden Konumlanma Olarak Entegrasyon,? ve ?Dilsel ve Kültürel Bariyerlerin Aşılması Olasılığı? gibi konuları içeren kültürlerarası karşılaşmaları ve sosyo-kültürel değişimi nasıl yansıttığı derinlemesine incelenmekte, ardından da her bir çalışmanın, yayımlanma sırasında kültüre dair Türk, Alman ve Amerikan toplumsal söylemlerinin her birine ayrı ayrı nasıl bir katkıda bulunduğu ile ilgili bir tahlil yapılmaktadır. İnceleme, üç yazarın kariyerlerinin, edebî eserlerinin ve kültür ile dilin doğası üzerine yaptıkları toplumsal demeçlerin karşılaştırılması ve ayrıca üç romanın kültürel konseptlerinin, yapılarının, üsluplarının ve alımlanmalarının bir final karşılaştırması ile sona ermektedir. Nihayet, çalışmanın başında teorik olarak ortaya konmuş olan, kültürel ve edebî incelemeler arasındaki bazı muhtemel ilişkiler bu ulus-aşırı edebî eserlerin ışığında tartışılmaktadır
Özet (Çeviri)
This dissertation explores how selected literary works of three widely traveled Turkish authors heighten the reader?s awareness of diverse, and sometimes hybrid linguistic and cultural dimensions of contemporary human life. These works, namely Füruzan?s Berlin?in Nar Çiçeği, Tekinay?s Nur der Hauch vom Paradies, and Şafak?s The Saint of Incipient Insanities, merit a comparative analysis that is culture-oriented precisely because they increase the reader?s consciousness that multiple linguistic and cultural dimensions exist in texts, as well as in real life. A lengthy discussion of these works? portrayal of intercultural encounters and socio-cultural change, which includes such subjects as ?Social Displacement as a Part of Cultural Change,? ?Integration as Reorientation,? and ?The Possibility of Overcoming Linguistic and Cultural Barriers,? is followed by an analysis of how each work contributed to respective Turkish, German and American public discourses on ?culture? at the time of its publication. The study is rounded off by a comparison of the three author?s careers, literary works and their public statements on the nature of culture and language, as well as by a final comparison of the three novels? cultural concepts, structure, style and reception. Finally, several possible relationships between cultural and literary studies, which were discussed theoretically at the beginning of the study, are reviewed in light of these transnational literary works.