Hitit metinlerinde Alaşiya ülkesi
The land of Alasia in the Hittite texts
  1. Tez No: 208129
  2. Yazar: SEDEF AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYGÜL SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Hitit kaynaklarda geçen Alaşiya ülkesi ile ilgili olarak hazırladığımız ?Hitit Metinlerinde Alaşiya ülkesi? konulu tez çalışmamızda, Alaşiya'nın geçtiği metin yerlerinin transkripsiyon ve tercümelerini vermeye çalıştık. Çalışmamızı yaparken bu ülke ile ilgili olarak Hitit kaynakları yanı sıra Mısır, Ugarit Mari ve Alalah kaynaklarına da yer verdik. Alaşiya ülkesinin lokalizasyon çalışması hususunda, yapılan çeşitli önerileri ele almaya çalıştık. Bu önerilerden en çok Kıbrıs'ın kabul gördüğü anlaşılmaktadır. Biz de Kıbrıs adasının coğrafyası hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Tarihi önem kısmında Alaşiya ülkesinin ismi üzerinde durarak Alaşiya = Kıbrıs `nın tarihi evrelerini kısaca ele almaya çalıştık. Alaşiya'nın geçtiği metin yerlerini incelediğimizde, Alaşiya'nın Hitit devletinin çeşitli dönemlerinde Alaşiya ülkesi ile Hatti arasındaki ilişkileri not eden metinlerde, Alaşiya'dan çoğunlukla mevcut otoriteye baş kaldıran soylu sınıfa mensup kişilerin sürgün edildiği bir yer olarak bahsedilmektedir. Alaşiya ülkesinde özel bir bakır türünden bahsedildiği ve yapı ritüel törenlerinde bakırın Alaşiya'nın Taggata dağından getirildiği belirtilmektedir. Aynı zamanda bakırın Mısır firavunlarına da gönderildiğini metinlerden öğrenmekteyiz. Metinlerde GAD Alaşiya olarak geçen Alaşiya'ya özgü bir kumaştan, GA-IA-TU (ilaç yapımında kullanılan bir tür hububat ?) ve şifa verici bir materyal olarak kullanılan kırmızı bir materyalden bahsedilmektedir. Alaşiya ile ilgili metinleri bir araya getirirken jeopolitik konumu dolayısıyla önemini her zaman korumuş olan Alaşiya'nın Hitit, Ugarit ve Mısır'la olan ilişkilerini de metinlerle sunmaya çalıştık. Çalışmamızda Hitit metinlerinde sözü edilen Alaşiya Ülkesi ile metin yerleri ve bu ülke ile ilgili diğer kaynaklar incelenerek bir bütün halinde sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In my thesis, so called ?Hitit Metinlerinde Ala?ya Ülkesi?, about the Land of Ala?ya in Hittite sources, I try to give transcriptions and translations of the cuneiform texts which appear name of Ala?ya. Except Hittite texts, we also give place the Egyptian, the Ugari, the Mari and the Alalah ones which are about Land of Ala?ya. However we deal with the various proposals about the location of the Land of Ala?ya. It seems that among all these proposals, Ala?ya is the most accepted one. We also try to give some information about the geographical features of island of Cyprus. In the chapter of thesis, about historical importance, we deal with the name of Ala?ya and also examine the historical periods of Ala?ya = Cyprus briefly. When we study the lines of texts which appear the name of Ala?ya, from the texts about relationships between Hatti and Ala?ya at various times it is understood that Ala?ya was a place where the noble men revolt against the authority, were exiled.. In the cuneiform texts it is also said that there were a special kind of copper in Ala?ya, and the copper used in the Building Rituals is brought from Mountain Taggata in Ala?ya. The available sources also point the copper dispatching to the Egyptian pharaohs. The cuneiform texts point out an Ala?ian cloth, so called GAD Alaşiya, GA-IA-TU (a kind of grain? used in medicament) and a red colored material which is used as a healing matter. As I gather the cuneiform texts about Ala?ya, the relationships of Ala?ya maintained its importance because of its geopolitical situation, with Hittite, Ugarit and Egypt Kingdom are presented with the written evidence. In this thesis, I try to study the Land of Ala?ya which is mentioned in the Hittite texts, the lines of Cuneiform texts and the other written sources about Ala?ya and to present them as a body.