Sovyet dönemi ve bağımsızlık sonrası Azerbaycan sineması: ideolojik bir bakış
Soviet period and post-independence azerbaijan cinema: An ideological view
  1. Tez No: 208292
  2. Yazar: ROVSHAN ALIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalısmada Sovyet dönemi ve bagımsızlık sonrası Azerbaycan sineması incelenmistir ve Azerbaycan sinemasının her dönemde farklı ideolojilerin etkileri altında kaldıgı ortaya konulmustur. Sovyet dönemi Azerbaycan sinemasında, sinema devlet tekelinde oldugu için, Sovyet ideolojisinin egemen oldugu görülmektedir. Filmlerin ancak sıkı sansürden geçirildikten sonra dagıtımlarına izin verilmektedir. Bagımsızlık sonrasında, sinemadan devlet tekelinin kalkmasına ragmen ekonomik yetersizlikler nedeniyle sinemaya kaynak aktarılmamıs ve bu nedenle Azerbaycan sineması yeteri kadar gelismemistir. Ancak 1990'lı yılların ortalarında gözlenmeye baslayan ekonomik gelismeler sayesinde filmlerin sayısında artıs görülmüstür fakat uluslararası alanda kayda deger basarılar elde edilememistir. Azerbaycan sinemasına genel olarak baktıgımızda, var olan yönetimden önceki dönemlerin elestirisinin yapıldıgı görülmektedir. Sovyet Dönemi ve Bagımsızlık Sonrası Azerbaycan Sinemasında görülen ideolojilerin farklıdır ve filmler her dönemde egemen ideolojiye ters düsmeyecek sekilde yapılmıslardır. Filmlerde geçmis dönem elestirisi, su anda var olan düzeninin en iyi düzen oldugunu vurgulama ve onu mesrulastırma çabasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Soviet period and post-independence Azerbaijan cinema has been investigated and that Azerbaijan cinema was influenced by different ideologies in each period has been put forward. In Soviet period Azerbaijan cinema, Soviet ideology is seen to be prevalent due to the fact that cinema was under state monopoly. The films are permitted for distribution only after being strictly censored. After independence, in spite of the abolishment of state censorship from cinema, resources could not be transferred to cinema because of economic insufficiency, and therefore Azerbaijan cinema could not develop sufficiently. However, thanks to the economic developments observed in the mid-1990?s, an increase in the number of movies was seen, but noteworthy international success could not be achieved. When we have a general view of the Azerbaijan cinema, we see that predecessors of the existing administrations are criticized. Ideologies seen in Soviet Period and Post-Independence Azerbaijan Cinema are different, and the movies were produced so as not to conflict with the dominant ideology in each period. The criticism of past periods included in the movies contains the emphasis that the existing order is the best, and the efforts to legalize it.