12 eylül filmlerinde şiddetin sunumu
Presantation of violence in 12 eylül films
- Tez No: 208293
- Danışmanlar: DOÇ.DR. S. RUKEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Radio and Television, Performing and Visual Arts, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
12 Eylül filmlerinde şiddetin sunumunu konu alan bu tez temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türkiye'nin 1980'li yıllarda içinde bulunduğu durum aktarılmıştır. İkinci bölümde ise genel olarak `'şiddet'' olgusuna bakılmıştır. Bu olgunun farklı tanımlamaları yapılmış; şiddetin özelliklerine ve farklı şiddet türlerine yönelik bilgiler verilmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise 12 Eylül filmlerinde şiddetin nasıl sunulduğuna belirlenen temalar çerçevesinden bakılmış ve çalışmanın asıl amacı olan bu filmlerde şiddetin sunumunun nasıl yapıldığı ve incelenen bu şiddetin ne gibi sonuçlar doğurduğu sorularına cevap verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis which is on the `?Presentation of Violence in 12 Eylül ?which is the date of a military operation in Turkey- films??, consist of three main parts. In the first part, the situation and soma charasteristic properties of Turkey in 1980s have been discussed. In the second part the fact of violence has been generally examined. Also some information about the definitions of this fact, the origins of the violence and different kinds of this fact are given in this part. In the last part of this thesis the way of how the violence presented in 12 Eylül films has been searched. In addition to this, the efffects of violence in these films have been analysed